Kitle kayması

AK Parti kadrolarından dün konuştuklarımın ağırlıklı bölümü yenileme seçimini yapmış olmanın pişmanlığındaydı... Haksız da değiller...

İlk seçimde 14 bin civarında bir oy farkı ile süreci noktalamak ve yerel seçimdeki oy oranını belirli bir seviyede tutmak varken, yenileme seçimiyle aradaki farkı 800 bin civarına çıkardılar.

Oysa seçimin hemen ardından yapılan kamuoyu yoklamalarının hemen hepsi, AK Parti sosyolojik tabanının vicdanında bunun kabul görmediği noktasındaydı.

Eğer süreç zorlanıp bu kadar büyük kitlesel kopuşa neden olunmasaydı bugün gelinen nokta da yaşanmayacak, rakibe de bu denli güç kazandırılmayacaktı.

Ancak AK Parti kadroları tarafından başından sonuna yanlış yürütüldü...

Ardı ardına propaganda modeli değiştirildi, söylem birliği bir türlü sürdürülemedi ve sonunda ciddi bir kitle kaymasıyla karşı karşıya kalındı.

TAKTİK VE STRATEJİ

Bu noktaya gelinmesindeki en önemli neden de AK Parti’nin seçim stratejisinden kopması ve seçimi taktik üzerinden yürütmeye kalkması.

Aslında bu tespiti de iki gün önceki bir TV yayınında Prof. Dr. Bünyamin Bezci dile getirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşte o eğitim merkezleri: O teknolojik devrimin çözemediği tek sorun 17 Kasım 2019 | 2.595 Okunma Bir kuşaktan ilerleyen yol 16 Kasım 2019 | 2.658 Okunma Pozisyon korumalı kriz çözümü 15 Kasım 2019 | 2.341 Okunma "Politika değil iş yapıyorum" 14 Kasım 2019 | 6.976 Okunma ABD ve Fransa yeni Guantanamo arıyor 13 Kasım 2019 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar