Kılıçdaroğlu'ndan Esad hamlesi: "Suriye konferansına Şam da davetli"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu uzun süredir Türkiye'nin Suriye politikasının farklı bir zeminde ilerlemesi gerektiğini savunanlardan.Bunun için Şam yönetimi lideri Beşar Esad ile doğrudan görüşülmesi gerektiğini de her adımda dile getirenlerden.

Genel Merkez'deki odasında dün sohbet ederken, Türkiye'nin Kuzey Suriye operasyonu konusundaki düşüncelerini sorduğumda, daha önce savunduğu görüşlerini yineledi.

Bunu bugün değil, 2015 Haziran seçimi sonrası dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile koalisyon görüşmeleri sırasında da dile getirdiğini açıkladı.

Biraz da sitem dolu ses tonuyla devam etti:

"O gün de Türkiye'nin Suriye politikasının 180 derece değişmesi, bir Suriye konferansı düzenlemesi gerektiğini söylüyordum. Keşke zaman düşüncelerimin doğru olmadığını ortaya çıkarsaydı, ama tersi oldu."

Benzer düşünceyi bugün de savunduğunu vurguladı.

"Suriye'de Türkiye'nin süratle Esad ile hiçbir ön yargıya kapılmaksızın görüşmesi lazım" dedi.

Gerisini getirdi:

"Madem onlar yapmadı, şimdi biz CHP olarak Türkiye konferansı yapacağız. Suriye gerçeğini sonbaharda masaya yatıracağız. Uluslararası tüm önemli aktörleri de davet edeceğiz..."

PYD/YPG YOK, ŞAM DAVETLİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Etkileşimi düştü, etkisi değişmedi" 24 Mayıs 2020 | 1.141 Okunma Vekil transferi için öngörülen kriter: "İradeye saygı, talimata yaptırım…" 22 Mayıs 2020 | 2.346 Okunma AK Parti "transfer kanuna" kapıyı kapattı: "Ahlaki meseleler, kanunla düzelmez…" 22 Mayıs 2020 | 3.309 Okunma Aç-kapa siyasetine, online bayramlaşma 21 Mayıs 2020 | 2.335 Okunma Cumhurbaşkanı Yardımcısı: "Virüse karşı senfoni gibiyiz…" 20 Mayıs 2020 | 2.200 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar