İkinci tur hesabı...

SON yapılan anketlerin hiçbiri bir ittifaka veya iş birliği halindeki partilere Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların %51'ini alma şansını vermiyor. Eğer böyle giderse, Cumhurbaşkanlığı seçimi...

SON yapılan anketlerin hiçbiri bir ittifaka veya iş birliği halindeki partilere Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların %51’ini alma şansını vermiyor.

Eğer böyle giderse, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalacak.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu gereği, ilk turda en çok oyu alan iki aday, ikinci turda yarışacak, bu turda kim öndeyse aldığı oy oranına bakılmaksızın Cumhurbaşkanı seçilecek.

İLK TURUN İKİNCİ SANDIĞI İKİNCİ TURU DA BELİRLER

Ancak seçimin önemli bir özelliği var…

İlk turda Cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte milletvekili genel seçimi de gerçekleşiyor.

Eğer seçim ikinci tura kalırsa, milletvekili seçimi tamamlanmış ve TBMM’de güç dengesi ortaya çıkmış olacak.

İşte partilerin üzerinde durduğu nokta da burası…

Son dönem partilerin sahada seçmene yönelik propaganda çalışmalarını arttırmalarının gerisinde yatan neden de buna dayanıyor.

Özellikle altılı masanın bileşenleri son dönem bu nokta üzerinde yoğunlaşmış.

Nitekim dün hem CHP hem de İYİ Parti’nin önde gelen isimleri ile sohbet ederken Meclis seçiminin önemi üzerinde durdular.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İkili yapıdan, ikili kutba…   30 Eylül 2022 | 183 Okunma CHP'nin Akşener okuması…   29 Eylül 2022 | 373 Okunma Kılıçdaroğlu'ndan, Babacan ekibine… 28 Eylül 2022 | 788 Okunma "Üçüncü İttifak"ın tercihi… 27 Eylül 2022 | 251 Okunma Muhalefetin aday matematiği… 25 Eylül 2022 | 347 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar