İki modelli ittifak…

Habertürk Gazetesi Yazarı Muharrem Sarıkaya'nın bugünkü (23.03.2022)''İki modelli ittifak…'' başlıklı yazısı.

“BU köprünün altından daha çok sular akar…”

Cümlenin sahibi CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun…

Söyleme nedeni ise bugün TBMM Anayasa Komisyonu’nda ele alınacak Siyasi Partiler ve Seçim kanunlarında yapılacak değişiklik karşısında ittifak ortakları olarak nasıl bir tutum sergileyecekleri konusu.

Çünkü düzenleme Millet İttifakı ve bileşenlerinin yeni sistem ile elde edecekleri avantajı ortadan kaldırıyor.

Daha önce ittifak içindeki partiler, sepetlerine gelen milletvekillerini kendi aralarında pay ederken, yeni düzenleme bunu ortadan kaldırıyor.

Bundan böyle dağıtımın sepet dışında yapılması şartını getiriyor.

Bu da az oy alan partilerin ittifak ile kazandıkları avantajı yok ediyor.

Daha doğrusu milletvekili seçiminde ittifak sistemini ortadan kaldırıyor.

Muhalefet partileri de karşılaştıkları olumsuzluğu gidermek için yeni bir model geliştirmek için bir süredir uğraş veriyor.

Ayrıca, 6 parti liderinin hafta sonu DEVA Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirecekleri zirvede ele alacakları konularda gündem ortaklaşması yapmak için de çaba gösteriyor.

DİPLOMATİK YOL HARİTASI

Bu amaçla önceki gün İYİ Parti lideri Akşener’i ziyaret eden Babacan, dün de Gelecek Partili Genel Başkanı Davutoğlu ile buluştu.


Bugün de CHP, DP ve SP liderlerini ziyaret edecek.

Babacan da bir süre önce “Seçildikten sonra neler yapacağımızı seçmenin önüne bugünden koymalıyız. Yol haritamızı belirlemeliyiz” demişti.

Ziyaretini de bu kapsamda gerçekleştirdiği ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem yol haritasını oluşturan heyetin yenilenmesi sonrası hedef belirlemesi yapmayı amaçladığı belirtiliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Maymun Çiçeği Virüsü hava yoluyla da bulaşır…" 01 Temmuz 2022 | 21 Okunma "İlk adımda 25 sınır dışı" 30 Haziran 2022 | 827 Okunma CHP'nin Kılıçdaroğlu açmazı… 29 Haziran 2022 | 293 Okunma Düşüşün en yükseği…   28 Haziran 2022 | 588 Okunma Erkeğin evliliği mi, kadının hayatı mı?   26 Haziran 2022 | 136 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar