Ertesi gün hesabı

Türkiye'nin en önemli gündemi haline gelen İstanbul seçimi için partilerin merkezinde herkes ertesi gün hesabını yapıyor. Şunu baştan belirteyim, Ankara'da akil siyasetçiler de henüz tükenmemiş...

Her iki tarafta da her biri, bir adım sonrasında nelerin olabileceğini görerek, sürecin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrasında da hukukun kuralları içinde akıp gitmesini istiyor.

“Eğer sistematik bir usulsüzlük varsa bunun maddi gerekçelerinin sağlam bir şekilde ortaya konulup, oyların bütününü hangi oranda etkilediğiyle birlikte sunulmasını” istiyor.

“Öyle bir sistematik aykırılık tespiti olmalı ki bu konuda kimsenin itiraz edemeyeceği veriler kamuoyunun önüne konulabilme” bakışıyla hareket edilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

BÜYÜKÇEKMECE SÜRECİ

AK Parti’de üzerinde yoğunlaşılan yer AK Parti’nin seçimin iptal edilerek yenilenmesi için başvurduğu Büyükçekmece…

Çok fazla sayıda seçmen kaydırıldığı, asılsız adreslere seçmen yazımı yapıldığı ve bunu yapanlardan bazılarının gözaltına alınmasından yola çıkan AK Parti, yargı sürecine işaret ediyor.

Ağır ceza davası haline dönüşmesi ve sağlam delillerle diğer bölgelerde de bunun kanıtlanması halinde seçimin yenilenmesinin kaçınılmaz olacağına vurgu yapılıyor.

AK Parti’de meseleye hukuki cepheden bakan kesim ise fazla yazıldığı ileri sürülen seçmen sayısına odaklanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yumuşak gücün hızı, sert güce yetişemiyor 15 Ekim 2019 | 510 Okunma 'Adana Mutabakatı' değil, 'Meşru Müdafaa' hakkı... 13 Ekim 2019 | 3.452 Okunma Evine mermi ve havan düşünce 11 Ekim 2019 | 2.885 Okunma Film gibi operasyonda Habertürk farkı 10 Ekim 2019 | 2.724 Okunma ABD yeni planını uygulamaya soktu CENTCOM 5 km, SDG 14 km çekildi 09 Ekim 2019 | 4.789 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar