CHP'nin Şam konuklarına Dışişleri'nden vize vetosu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, uzun süre hükümetten talep ettiği Suriye Konferansını, kendilerinin düzenleyeceğini ilk bu sütundan duyurmuştu.

Konferansın tarihi aradan geçen zaman içinde bir kez ötelendi, katılımcı yoğunluğu dolayısıyla bir kez de yeri değişti.

Sonunda Tarabya Oteli'nde yarın gerçekleşecek.

Konferansa katılımcı olarak daha önce Kılıçdaroğlu'nun da dile getirdiği gibi PYD/PKK'yı temsilen herhangi bir davetli yok.

ESAD'IN SAĞ KOLU

Ancak yapılan görüşmeler sonucu Şam yönetiminden bazı isimlerin gelmesi üzerinde de uzlaşı sağlanmış, gelecek olanların vize sorunları da Dışişleri Bakanlığı üzerinden çözülmüştü.

Bunların arasında en dikkat çeken de Şam yönetimi lideri Beşar Esad'ın sağ kolu olarak da bilinen, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Khalaf El Maftah idi...

Khalaf El Maftah, baba Esad döneminden bu yana yönetim erkleri içinde yer almış, kızını da Hataylı bir Türk genci ile evlendirmiş, Türkiye dostu bir isim olarak biliniyor.

CHP de bu kişiyi Konferans programında AB Türkiye Temsilcisi Christian Berger ve eski Dışişleri Bakanı, CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin ile aynı oturumda konuşmacı olarak göstermişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AB'ye yeni yol döşeniyor... 19 Ocak 2021 | 261 Okunma Yeterli aşıyla hedef 15 Mart 17 Ocak 2021 | 796 Okunma Barajda uzlaşı, dar bölgede ayrılık 15 Ocak 2021 | 1.301 Okunma Tekmili birden aşıda olan biten... 14 Ocak 2021 | 337 Okunma Kime teslim olalım? 13 Ocak 2021 | 480 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar