"Aşırı bulaştırıcılar" aramızda dolaşıyor

COVİD-19’UN ilk çıktığı günlerde konuşulmuş ve bu kişilerin salgının yayılmasında yüksek etki yaptıklarından söz edilmişti. Bu grupta yer alan bir kişinin, 17-22 kişiye virüsü bulaştırma olasılığından da söz edilmişti.

COVİD-19’UN ilk çıktığı günlerde konuşulmuş ve bu kişilerin salgının yayılmasında yüksek etki yaptıklarından söz edilmişti.

Bu grupta yer alan bir kişinin, 17-22 kişiye virüsü bulaştırma olasılığından da söz edilmişti.

Filyasyon ekiplerinin oluşturulması, test ve tarama sayısının arttırılmasıyla “süper bulaştırıcıların” veya “süper yayıcılar” diye isimlendirilen kesimin tespit edilmesine de yoğunlaşıldı.

“Nedir bu süper yayıcılar?” derseniz; tıp kesiminde İngilizcesinden yola çıkılarak “super spreader” diye de tanımlanan yayıcılar…

En önemli özellikleri de yoğun virüs taşıyor olmalarına karşın immun sistemlerinin sağlamlığı dolayısıyla ateş, ishal veya öksürük gibi bir belirti, semptom da göstermiyorlar.

BİR GÜNDE 533 KİŞİYE BULAŞTIRDI

Salgının ilk döneminde en büyük süper yayıcı, Gana’nın Tema şehrindeki balıkhanede çalışan bir işçi olarak kayıtlara geçti; bir günde 533 kişiye virüsü bulaştırdı.

Aynı dönemde Güney Kore’de bir süper yayıcının 180 kişiye bulaştırdığı da kayda geçti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Madam Mitterand, Sarkozy, Macron... 27 Ekim 2020 | 36 Okunma Sistemin beynine 2. kez girdim; "Gerçek Bakanlığı"nda gibiydim 25 Ekim 2020 | 659 Okunma Hedefteki Koray Aydın konuştu: "Gücümün sahibi Akşener'dir…" 23 Ekim 2020 | 883 Okunma Eczaneye değil, bilgisayara göre 22 Ekim 2020 | 548 Okunma Gitsin diye bekliyor, atsın diye direniyor 21 Ekim 2020 | 1.275 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar