Anayasa ihlali mi, yoksa yerindelik denetimi mi?

ANAYASA Mahkemesi'nin kararını yerel mahkemenin tanımaması sürecine daha önce tanıklık edildi. Anayasa Mahkemesi'nin ikinci kez aldığı karara da uyulmadı, hak ihlalinin parasının ödenmesi ile yetinildi... Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin...

ANAYASA Mahkemesi’nin kararını yerel mahkemenin tanımaması sürecine daha önce tanıklık edildi.

Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez aldığı karara da uyulmadı, hak ihlalinin parasının ödenmesi ile yetinildi…

Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi sürecine Anayasa Mahkemesi kararının yerel mahkeme tarafından tanınmaması ise bunun ötesinde bir durum.

Öncelikle AYM milletvekilliği düşen Berberoğlu’na üyeliğinin yeniden verilmesine ilişkin karar ilk kez karşılaşılan durum olduğu için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yol gösterici hükümlere de yer verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de dün toplanıp, “yeniden yargılama kararı ve durma kararı verilmesine dair yapmış olduğu yol gösterme işleminin yerindelik denetimi olduğunu” belirtti.

AYM’nin kararını uygulamayacağını açıkça belirtti.

Dikkat çeken ise bunun öncesinde TBMM Başkanı Şentop’un AYM’nin kararına ilişkin açıklaması da dikkat çekiciydi; yerel mahkemenin vereceği karara işaret etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sistemin beynine 2. kez girdim; "Gerçek Bakanlığı"nda gibiydim 25 Ekim 2020 | 496 Okunma Hedefteki Koray Aydın konuştu: "Gücümün sahibi Akşener'dir…" 23 Ekim 2020 | 881 Okunma Eczaneye değil, bilgisayara göre 22 Ekim 2020 | 548 Okunma Gitsin diye bekliyor, atsın diye direniyor 21 Ekim 2020 | 1.274 Okunma "Gitti…" 20 Ekim 2020 | 1.264 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar