Akdeniz'de araziye inince

Akdeniz'de hakkı olan alanlarda Türkiye ve KKTC petrol aramaya kalkınca bu kadar gürültü niye? Özellikle de Türkiye'ye karşı sert tedbirler alacağını açıklayan Avrupa Birliği'ni anlamanın olanağı yok...

Özellikle de ileri sürdüğü gerekçe açısından…

Neden de çok basit…

Daha önce Fatih sondaj gemisini Akdeniz’deki sulara indiren Türkiye, yeni bir kararla ikinci gemisi Yavuz’u da sondaj için yolladı.

Gönderdiği alan da Türkiye ve KKTC’nin 7’si deniz, ikisi kara sahasında olmak üzere 2011 yılında yaptığı petrol sahası hizmetleri ve üretim paylaşımı sözleşme gereği ruhsatlanmış alanlardaki faaliyet.

Bir de KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından daha önce ruhsatlanmamış bölgelerde petrol arama ve sondaj faaliyetinde bulunmak.

Burada dikkat çeken AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in “Komisyon en kısa sürede tedbirler belirlemek için yetkili. Bunu yapacağız ve bunlar hafif tedbirler olmayacaktır” açıklaması.

“Kim, kimin bağından kovuyor…” atasözüne uyacak kadar çelişki dolu bir açıklama.

İKİ TOPLUMUN ORTAK DEĞERİ

Bırakın KKTC’nin yaptığı sözleşmeyi, Birleşmiş Milletler kararı gereği, Kıbrıs çevresinde çıkan her türlü kıymetler iki topluma aittir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşte o eğitim merkezleri: O teknolojik devrimin çözemediği tek sorun 17 Kasım 2019 | 2.595 Okunma Bir kuşaktan ilerleyen yol 16 Kasım 2019 | 2.658 Okunma Pozisyon korumalı kriz çözümü 15 Kasım 2019 | 2.341 Okunma "Politika değil iş yapıyorum" 14 Kasım 2019 | 6.976 Okunma ABD ve Fransa yeni Guantanamo arıyor 13 Kasım 2019 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar