14 Mayıs'ta olamaz ama 25 Haziran'da hiç olmaz…

Habertürk Gazetesi Yazarı Muharrem Sarıkaya'nın bugünkü (22.09.2022)''14 Mayıs'ta olamaz ama 25 Haziran'da hiç olmaz…'' başlıklı yazısı.

KASIM ayında seçim ihtimali ortadan kalkınca, şimdi de yeni bir tarih üzerinde tartışma başladı.

İddia o ki AK Parti, çok partili hayata geçişin günü olan Demokrat Parti’nin iktidara geldiği 14 Mayıs’ta seçime gitmek istiyor.

Hemen belirteyim, konu ile ilgili AK Parti’den dün önemli bazı isimlerle sohbet ettiğimde anladım ki bu yönde bir karar yok.

Cumhur İttifakı’nın liderleri aralarındaki sohbetlerde olma ihtimali üzerinde durmuş, ancak enikonu, detaylı bir şekilde mesele ele alınmadığı için ilk aşamada vazgeçilmiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Muhalefet buna yanaşmaz konuyu istismar eder” diyerek uzun süredir sıcak bakmadığını daha önce de bu sütunda dile getirdim.

Hem Erdoğan, hem de MHP lideri Bahçeli, zamanında yapılmasının doğru olacağına vurgu yapıyor.

Son dönem Millet İttifakı bileşenleri CHP ve İYİ Parti’den 14 Mayıs’ta seçime “Bizim için harika olur…” açıklaması gelmiş olsa da bu yönde AK Parti’de bir niyet yok.

NEDEN OLMAZ?

Gerekçe olarak da birçok neden sıraladılar.

Ancak içlerinde en dikkate değer olan 14 Mayıs 1950’nin tek partili hayattan çok partili hayata geçişin yıl dönümü olması.

Ayrıca rakip Millet İttifakı’nın bileşenlerinden birinin de o gün %55 oy ile iktidara gelen Demokrat Parti’nin adını taşıyor olması da başka bir durum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP eliyle Anayasa'da… 06 Ekim 2022 | 0 Okunma CHP kendisiyle yüzleşiyor… 05 Ekim 2022 | 79 Okunma "Masadaki özeleştiri… 04 Ekim 2022 | 201 Okunma Af düzenlemesi ve Anayasa değişikliği   02 Ekim 2022 | 495 Okunma İkili yapıdan, ikili kutba…   30 Eylül 2022 | 193 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar