Bulumiya

Aşırı yeme nöbetleri ile kilo almayı engelleme çabalarının birlikte bulunduğu bir hastalıktır Bulumiya. Daha çok ergenlik döneminde, beden görünümlerine fazlaca önem veren ve kilo alma korkusu yaşayan...

Aşırı yeme nöbetleri ile kilo almayı engelleme çabalarının birlikte bulunduğu bir hastalıktır Bulumiya. Daha çok ergenlik döneminde, beden görünümlerine fazlaca önem veren ve kilo alma korkusu yaşayan kişilerde görülür. Kızlarda görülme sıklığı erkeklere göre 3—4 kat daha fazladır.

Bu kişiler bir taraftan kontrolsüz şekilde ve fazla miktarda değişik türden yiyecekleri belirli bir zaman diliminde yerken diğer taraftan kilo almasını engelleyebilmek için aşırı çaba gösterirler. Yemek yeme davranışı ataklar şeklinde gelir ve adeta yeme kontrolü kaybedilmiş izlenimi verir. Bu bir anlamda yemeden duramamak ve yemeği durduramamak demektir. Bu durum bazen yerken neredeyse kendinden geçme şeklinde de ifade edilir.

Yeme miktarı ve şekli kişiyi utandırır ve başkalarının görmesini istemez. Çoğu zaman sinirlilik, gerginlik, mutsuzluk gibi duygusal durumlar yeme ataklarını tetikler. İlginç olan gerginliği azaltmak için fazla miktarda yenen yemek sonrası kişi, kendinden nefret etme ve suçluluk duygularının eşlik ettiği yoğun öfke ve mutsuzluk nöbetleri yaşar. Böylece kısır bir döngüye girilmiş olur.


Bu pişmanlık duygusu ve kilo alma korkusu ile kişi yediklerini kusar. Kusma aslında rahatlama amaçlı yapılan bir eylemdir. Ancak bu geçici bir rahatlama oluşturur. Tekrar tıkınırcasına yer ve tekrar kusar. Bazı durumlarda kusma neredeyse asıl amaç halini bile alabilir. Bu kişiler herhangi bir araç kullanmadan çok kolay kusma becerisi dahi geliştirebilirler. 

Diğer taraftan kilo almayı engellemek amaçlı ishal yapıcı ve idrar söktürücü ilaçlar kullanmaya başlarlar. Aşırı yeme nöbetlerini dengeleyebilmek için ağır egzersizler yapar ya da bir süreliğine hiçbir şey yemez tamamen yemeyi kesebilirler. Fakat yeme atakları tekrar başlar ve süreç aynı şekilde devam eder. Bulimiya nöbetlerle seyrettiğinden ara dönemlerde bir sorun olmayabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Otizmin farkında olmak 08 Nisan 2018 | 223 Okunma Çocuk ruhsal sağlığı 01 Nisan 2018 | 118 Okunma Hayatım giderek kararıyor 25 Mart 2018 | 136 Okunma Çocukların cinsel istismarı 25 Şubat 2018 | 107 Okunma Dürtüsel gençler 18 Şubat 2018 | 102 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar