Arakan’ın Aylan Bebeği

Myanmar eski bilinen adlarıyla Burma ya da Birmanya 60 milyon nüfusuyla güneydoğu asyanın nüfus olarak en  büyük ülkelerinden biri. Uzun yıllar askeri rejimle yönetilmiş bu ülke, dünyanın en fakir ülkeleri...

Myanmar eski bilinen adlarıyla Burma ya da Birmanya 60 milyon nüfusuyla güneydoğu asyanın nüfus olarak en  büyük ülkelerinden biri. Uzun yıllar askeri rejimle yönetilmiş bu ülke, dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor. 2011 yılında askeri rejim sona ermiş. Şu an sözde sivil idare yönetime hakim. Askeri rejime karşı verdiği mücadele ile Nobel Barış Ödülü alan bayan Aung San Suu Kyi yönetiyor ülkeyi.

13. Yüzyıldan itibaren Arakan bölgesinde yaşayan bir avuç müslümana yönelik soykırım işte bu Nobel Barış Ödüllü liderin öncülüğünde artarak  devam ediyor.  Tüm dünyanın gözü önünde sergilenen bu insanlık dramı soykırıma, başta uluslararası kuruluşlar olmak üzere herkes seyirci kalmaya devam ediyor. Bu hayli düşündürücü bir durum. Arakanlı müslümanlar Birleşmiş Milletler tarafından “dünyanın en çok eziyet gören etnik gruplarından biri” olarak tanımlanıyor. Ancak harekete geçip bu olaya dur demeyi bırakın, yardım eli uzatan bile yok neredeyse.

Son birkaç haftadır durum çok ama çok daha vahim bir hal aldı. Onbinlerce müslüman köylerinden, evlerinden çıkarılmış. Üçbine yakın müslüman katledilmiş. Sevdiklerini kaybetmiş çoğu kadın ve çocuk ise bu zulmümden kurtulmak için Bangladeş sınırına doğru kaçıyorlar. Aç, susuz ve barınaksız.

Dünyanın Arakan’a karşı tavrını anlamak çok zor değil aslında. Benzer sessizlikleri Filistin’de, Suriye’e, Somali’de, Bosna’da da yaşadık. Ancak burada durum biraz daha farklı. Batı dünyasının hümanist söylemli Buddha ve Budizm hayranlığını yaşananları görmezden gelmeye yetiyor sanırım.

Arakan’dan gelen haberlerin en acısı ise, katliamından kaçmaya çalışan bir ailenin bebeğinin Naf nehrinde botun batması sonucu hayatını kaybettiği idi. Haber sitelerinde bebeğin cansız bedeninin fotoğraflarını görünce suriyeli Aylan bebeği hatırladık. Bu fotograf Arakan müslümanlarının yaşadığı acı ve dramı en net şeklinde anlatıyor.

Tarihin her döneminde yaşadıkları yurtlarında zulme uğrayıp sığınmacı olarak başka ülkelere kaçan insanlar görmüşüzdür. Myanmar ordusunun katliamından kaçan yaklaşık 100 bin Arakanlı Müslüman da Bangladeş'e doğru kaçıyor. Canlarını ve namuslarını korumak için. İşin en acı tarafı ise müslüman bir ülke olan komşusu Bangladeş'in bu sığınmacılara sınırlarını kapaması. Binlerce Arakanlı sınır bölgesinde aç susuz bekliyor. Bir şekilde sınırdan Bangladeş'e girenler ise tutuklanarak Myanmar'a geri gönderiliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Otizmin farkında olmak 08 Nisan 2018 | 223 Okunma Çocuk ruhsal sağlığı 01 Nisan 2018 | 118 Okunma Hayatım giderek kararıyor 25 Mart 2018 | 136 Okunma Çocukların cinsel istismarı 25 Şubat 2018 | 107 Okunma Dürtüsel gençler 18 Şubat 2018 | 102 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar