Müsilajı temizleyenler teşekkürü hak etmiyor mu?

Marmara Denizi'nin kıyılarını kaplayan müsilajı görünce büyük şok yaşamış, korkmuştuk. Çoğumuz 'müsilaj' diye bir şey olduğunu yeni öğrenmiştik. Uzmanlar, "Marmara Denizi...

Marmara Denizi'nin kıyılarını kaplayan müsilajı görünce büyük şok yaşamış, korkmuştuk. Çoğumuz 'müsilaj' diye bir şey olduğunu yeni öğrenmiştik. Uzmanlar, "Marmara Denizi bitmiş, müsilajı bitirmek uzun yıllar alır" diyordu. Sosyal medyada felaket senaryoları yazılıyordu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "7 gün 24 saat çalışıp Marmara'yı temizleyeceğiz" dediğinde, pek inanan olmadı. Hemen Marmara Denizi'ne kıyısı olan illerdeki valilik ve belediyelere 'Marmara Denizi Eylem Planı'nın uygulanması için bir genelge gönderildi. Ve 8 Haziran'da 'Müsilaj Temizliği Seferberliği' başlatıldı.
Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere birçok bakanlığa bağlı çalışanlar, ilçe belediyeleri, katı atık belediye birlikleri, sivil toplum kuruluşları '7 gün 24 saat' sloganıyla temizliğe başladı.
Ve geçtiğimiz günlerde İstanbul'un plajlarında havadan ve su altında çekim yapıldı. Müsilajın denizde etkisini yitirdiği çekilen görüntülere de yansıdı. Vatandaşların denize girdiği seviyelerde müsilaj gözlenmedi. Ayrıca deniz suyunun da eski günlerindeki gibi berrak olduğu görüldü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trafiği çözecekti daha kötü oldu 17 Eylül 2021 | 73 Okunma Kılıçdaroğlu’nun müzik listesi 16 Eylül 2021 | 144 Okunma ‘Devlet bize çocuğu gibi bakıyor’ 15 Eylül 2021 | 65 Okunma James Come to Turkey 14 Eylül 2021 | 39 Okunma Bora Gencer’e mi güvenelim? 11 Eylül 2021 | 94 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar