Midye yeme Marmara’yı kurtar!

Müsilajın denizdeki canlılara ve tüketilmeleri halinde insan beynine etkilerini değerlendiren Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan şu açıklamayı yaptı: "İtalya'da 2011 yılında yapılan çalışma...

Müsilajın denizdeki canlılara ve tüketilmeleri halinde insan beynine etkilerini değerlendiren Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan şu açıklamayı yaptı:
"İtalya'da 2011 yılında yapılan çalışma, müsilajın içindeki yağlı yapının cıva, bakır gibi ağır metalleri tutmaya yatkın olduğunu ortaya koydu. Deniz dibine çöken müsilajın kabuklu deniz canlıları tarafından süzülmesi ve bunların gıda olarak tüketilmesi felç, Alzheimer, ALS, MS, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalık riskini artırmaktadır."

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay ise midye yenmemesi konusunda uyardı ve şu öneride bulundu:
"Denizi filtre etmek için yaratılmış en güzel canlılar midyelerdir. Onları korumamız gerekiyor, Marmara'da daha da arttırmamız gerekiyor. Aynı şekilde balığı da arttırmak Marmara'ya katkı sağlayacaktır."
Ülkemizde midye tutkunu çok insan var. İstanbul'da satılan midyelerin çoğu Marmara'dan çıkarılıyor! Bazı firmalar...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’den fon alıyor ama çok muhalif! 24 Temmuz 2021 | 100 Okunma Amerika ve AB karşı çıkıyorsa doğru yoldayız! 23 Temmuz 2021 | 71 Okunma 5 bin TL’ye çalışacak şoför bulunamıyor 21 Temmuz 2021 | 182 Okunma İngiltere başarırsa biz de yapar mıyız? 20 Temmuz 2021 | 68 Okunma ‘Bu nasıl kriz? Boş yer kalmadı’ 19 Temmuz 2021 | 221 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar