Mete, Naim’i geçebilir mi?

Çinli bir prens, Çin imparatoruna yazdığı mektupta "Türkleri yenmemiz mümkün değil. Çünkü bunlar kaçarken de savaşıyor" dediği rivayet edilir. Tarihteki Türk atlı okçuları, dörtnala...

Çinli bir prens, Çin imparatoruna yazdığı mektupta "Türkleri yenmemiz mümkün değil. Çünkü bunlar kaçarken de savaşıyor" dediği rivayet edilir. Tarihteki Türk atlı okçuları, dörtnala giderken eyer üstünde dönüp arkaya ok atarak hedefe tam isabet ettirme ustalıklarıyla tanınmışlardır. Uluslararası literatürde 'Part Vuruşu' olarak isimlendirilen at üzerinde geriye doğru yapılan ok atışının en başarılı ve en ünlü uygulayıcıları Türkler olmuşlardır.
Vur-kaç, sahte geri çekilme ve düşmanın etrafını sarma Türk atlı okçularının kullandığı ve birçok zaferde kilit rol oynayan taktiklerdir. Bir Osmanlı askeri, 3 saniyede bir ok atabiliyordu.

Özetle okçu milletiz, tarihte bizden iyi ok atan ulus yok ama Olimpiyatlar'da altın madalya kazanmak için 2021 yılına kadar beklemek zorunda kaldık. Mete Gazoz'un olimpiyat altın madalyası işte bu açıdan bizim için daha değerli.
Şunu kabul edelim; Mete'nin başarısındaki en büyük etken ailesi. Milli okçu olan babası...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul’un trafik çilesi nasıl biter? 07 Eylül 2021 | 68 Okunma Erdoğan’ın kitabı... 06 Eylül 2021 | 330 Okunma Müsilajı temizleyenler teşekkürü hak etmiyor mu? 04 Eylül 2021 | 53 Okunma ‘Dört yıl hamile kalmayacağım’! 03 Eylül 2021 | 252 Okunma İmamoğlu İstanbul’un kaynaklarını kendi siyasi geleceğine harcıyor! 02 Eylül 2021 | 303 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar