Maçtan sonra tribün temizleyen taraftarlar...

Dünya Kupası'nda Japonya'nın 1-0 kazandığı Kolombiya maçının ardından, Japon taraftarlar tribünleri temizledi. Maç sonrası galibiyet sevincini bir kenara bırakan Japon taraftarlar, bulundukları tribünleri...

Dünya Kupası'nda Japonya'nın 1-0 kazandığı Kolombiya maçının ardından, Japon taraftarlar tribünleri temizledi.
Maç sonrası galibiyet sevincini bir kenara bırakan Japon taraftarlar, bulundukları tribünleri temizlemeye başladı. Kolombiya taraftarları ise Japonlar'ın bu davranışına çok şaşırarak, yaşananları videoya çekti.
2014'te Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda da Fildişi Sahili- Japonya maçı sonrası, Japon taraftarlar tribünlerdeki çöpleri toplamışlardı, hem de 2-1 kaybettikleri maçtan sonra. Elbette Japonlar'ı, beklenmedik bir yenilgi sonrası sahaya koltuk fırlatan, tribün yakan taraftarlarla karşılaştırmak hata olur. Peki Japonlar, erdemli insan olmayı abartıyor mu dersiniz? Abartmıyorlar, öyle yetiştiriliyorlar.
Japonya'da çocukların, eğitim gördükleri okullarını kendilerinin temizlemesi eski bir gelenek. Daha önce de yazmıştım; Japon okullarında kadrolu bir müstahdem ya da hizmetli yoktur. Okulun tüm işlerini öğrenciler ve öğretmenler iş birliği içinde yapar. Japon okullarında çocuklar, öğretmenleriyle birlikte yer paspaslar, cam siler, tuvalet bile temizlerler; böylece öğrenciler okulu kirletirlerse kendilerine iş çıkaracaklarını bilirler.
Ağaç yaşken eğilir; çocuğunuza kendi çöpünü toplattırırsanız, o çocuk yaşadığı yere ve çevreye daha duyarlı olur. Japonya'da çocuklar; aynı zamanda okullarda toplumun bir üyesi olmayı, sorumluluk almayı, düzenli çalışmayı ve en önemlisi kendini sorgulamayı öğreniyorlar.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hıncal abi kimınle söz birliği yapacağız? 19 Kasım 2018 | 2.652 Okunma Bilal Erdoğan: Babamızdan gördüğümüz mücadele ruhu ile büyüdük 16 Kasım 2018 | 5.333 Okunma Bilal Erdoğan: ‘babama sarılamadım’ 15 Kasım 2018 | 6.949 Okunma Bize Beşikçioğlu gibi muhalifler lazım 14 Kasım 2018 | 4.873 Okunma Biz bu filmi izledik! 13 Kasım 2018 | 2.834 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar