İzlanda krizi ve linç kültürü

Fransa maçında tarihi bir zafer alıp keyifle İzlanda maçını beklerken, milli golcümüz Burak Yılmaz'ın İzlanda havalimanında yaptığı canlı sosyal medya bağlantısı her şeyin fitilini ateşledi...

Yılmaz, uçuş süresinin 6.5 saat sürdüğünü, kendilerinin de üç saat havalimanında bekletildiğini söylüyordu. Sosyal medya bir anda çalkalandı. Bu olaya bir de Emre Belözoğlu'na röportajı sırasında bulaşık fırçası uzatan İzlandalı ergenin kötü şakası eklenince insanlar galeyana geldi. Siyasetçisinden normal vatandaşa kadar herkes yaşananları protesto etti.
Ve bu öfkeli ruh haliyle sahaya çıkan milliler İzlanda'ya yenildi.
Daha sonra Burak'ın bahsettiği gibi millilerin İzlanda yolculuğunun 6.5 saat değil 5.5 saat sürdüğünü, havalimanında bekleme süresinin de bir saat olduğunu öğrendik. Peki, İzlandalı gencin de uzattığı şeyin tuvalet fırçası değil de bulaşık fırçası olduğunu neden ilk başta anlamadık? Çünkü sosyal medyada takipçi kasanlar, özellikle tepki çeksin diye tuvalet fırçası yazdılar.
İzlandalıların tutumu da hatalıydı ama biz yaşananları fazla abarttık!
Sporda yenilginin telafisi olur ama sosyal medyadan bir virüs gibi topluma yayılan linç kültürünün acilen tedaviye ihtiyacı var. İzlanda ile yaşanan kriz, toplumsal olarak nasıl anında gaza geldiğimizin ibretlik bir örneğiydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Platini, FETÖ’den de rüşvet aldı mı? 19 Haziran 2019 | 31 Okunma Ekrem İmamoğlu reklam arasında hangi talimatı aldı? 18 Haziran 2019 | 503 Okunma Dondurma tartışması 17 Haziran 2019 | 97 Okunma 100 kadın karşı çıktı ya erkekler? 14 Haziran 2019 | 64 Okunma İzlanda krizi ve linç kültürü 13 Haziran 2019 | 26 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar