İşte gerçek Squid Game!

Ünlü 'Squid Game' dizisini kaçak yollardan satın alıp izleyen bir Kuzey Koreli lise öğrencisine müebbet hapis cezası verildi. Öğrencinin dizinin yer aldığı USB sürücüsünü satın...

Ünlü 'Squid Game' dizisini kaçak yollardan satın alıp izleyen bir Kuzey Koreli lise öğrencisine müebbet hapis cezası verildi. Öğrencinin dizinin yer aldığı USB sürücüsünü satın aldığı kaçakçı için ise idam kararı çıkarıldı.
Diziyi izlediği tespit edilen diğer beş kişi ise beş yıl ağır çalışma cezasına çarptırıldı.
Kuzey Kore ile ilgili bazı haberler sonradan yalan çıkıyor ya da haberi doğrulatmak imkansız oluyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un aile fertlerini idam ettirmesi bile yıllar sonra ortaya çıkıyor!

Bu haber de ABD'li düşünce dernekleri tarafından fonlanan Radio Free Asia kaynaklı. Haber İngiliz medyasında da gündem oldu. Haberin geçtiği ülke, Güney Kore ile ilgili neredeyse her şeyin yasak olduğu Kuzey Kore olunca haberin doğru olma ihtimali yüksek. Geçen yıl Kuzey Kore'de, Güney Kore ve ABD gibi kapitalist ülkelerdeki medyayı izleme, sahip olma veya dağıtmanın ölüm cezasıyla sonuçlanabilecek 'Gerici Düşünce ve Kültürün Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Kanun' adlı bir yasa çıkmıştı zaten. Kuzey Kore vatandaşlarının herhangi bir Güney Kore TV programını izlemesi yasa dışı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yağ, şeker, un, süte zam yasak! 14 Ocak 2022 | 196 Okunma Prezervatif satışları neden düştü? 13 Ocak 2022 | 1.550 Okunma Domuzdan kalp nakli haram mı? 12 Ocak 2022 | 156 Okunma ‘Don’t Look Up Yozgat’! 10 Ocak 2022 | 311 Okunma Özel okullarda zam ne kadar olacak? 08 Ocak 2022 | 72 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar