İngiltere gibi biz de iptal edebilir miyiz?

31 Aralık 2020 tarihinde Brexit'in gerçekleşmesiyle birlikte İngiltere, Ankara Anlaşması'ndan doğan vize hakkını sonlandıracağını açıkladı.

31 Aralık 2020 tarihinde Brexit'in gerçekleşmesiyle birlikte İngiltere, Ankara Anlaşması'ndan doğan vize hakkını sonlandıracağını açıkladı.

Ankara Anlaşması, Avrupa Birliği (AB) ile iş birliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma izni vizesiydi.

Türk vatandaşları, AB üyesi ülkeler ve İngiltere arasında 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması çerçevesinde serbest meslek vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere'de ticaret yapma ve yerleşim hakkı elde edebiliyorlardı.

Eskiden birçok insan bu anlaşmanın varlığından bile haberdar değildi. Sadece Ankara Anlaşması üzerine uzmanlaşmış hukuk büroları devreye girince İngiltere'ye yerleşmek isteyenler bu anlaşmayı keşfetti.

BAHANE ETTİLER

Ankara Anlaşması'ndan faydalananların sayısı 30 bini aşınca İngiliz hükümeti anlaşmadan doğan hukuki hakların bertaraf etmenin yollarını aramaya başlamıştı. Ve sonunda Brexit'i bahane ettiler, "Zaten AB'den ayrılıyoruz, Ankara Anlaşması anlamını yitirdi" dediler. Böylece Türkiye'den ayrılmak isteyenlere bir kapı daha kapandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sosyal medya krizine hazır mıyız? 02 Aralık 2020 | 68 Okunma Bir başkadır Kadir! 01 Aralık 2020 | 150 Okunma İstanbul’un toplu taşıma sorunu 30 Kasım 2020 | 179 Okunma Siz hepiniz Maradona tek! 27 Kasım 2020 | 200 Okunma Ağaç mı Enes mi daha değerli? 25 Kasım 2020 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar