‘Devlet bize çocuğu gibi bakıyor’

PKK terörü nedeniyle yıllarca tarım faaliyetlerinin yapılamadığı Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Servi, Yaydere, Sarıbudak ve Bahçebaşı köylerindeki 2 bin 500 dekar alanda artık devlet...

PKK terörü nedeniyle yıllarca tarım faaliyetlerinin yapılamadığı Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Servi, Yaydere, Sarıbudak ve Bahçebaşı köylerindeki 2 bin 500 dekar alanda artık devlet desteğiyle üzüm üretiliyor. Köyleri daha önce güvenlik gerekçesiyle terk eden vatandaşlarımız bölge huzura kavuşunca köylerine döndü.
Terör bitince, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nce başlatılan çalışmalar ve devlet desteği meyvelerini vermeye başladı. Üzüm bölgenin önemli gelir kaynağı haline geldi artık. Sofralık 'hönüsü', şıralık da 'kabarcık' çeşidi üretilen üzümlerden şıra, pestil, pekmez gibi ürünler de elde ediliyor.
Servi köyünde yaşayan Mehmet Baysal kazancından çok mutlu: "30 yıl önce köyümden ayrılıp Mersin'e gittim. Köyüme döndüm ve yaklaşık 2 yıldır üzüm üretimine başladım. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'müzün desteğiyle yıllık 1 tonun üzerinde verim elde ediyorum."
Abdullah Uzun adlı vatandaşımız ise 15 dönüm alanda üretim yaptığını, hibe desteği ve aldıkları eğitimle daha fazla verim aldıklarını belirtti ve ekledi: "Daha önce 300 kilogram ürün alırken şimdi 1 tondan fazla ürün elde ediyoruz. Biz nasıl çocuklarımıza bakıyorsak devlet de bize öyle bakıyor."

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Devlet bize çocuğu gibi bakıyor’ 15 Eylül 2021 | 29 Okunma James Come to Turkey 14 Eylül 2021 | 34 Okunma Bora Gencer’e mi güvenelim? 11 Eylül 2021 | 94 Okunma Bu mitinge mutlaka izin verilmeli 10 Eylül 2021 | 124 Okunma Hani Türkiye aşı üretemezdi! 09 Eylül 2021 | 158 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar