Bu anket çok konuşulur: Avrupalılar Türkiye’yi nasıl görüyor?

Avrupa'da yapılan geniş çaplı bir anket; Avrupalıların Türkiye'yi Rusya ve Çin'den daha büyük bir tehdit unsuru ve sorun olarak gördüğünü ortaya koydu. Anketin en çarpıcı sonucu ise...

Avrupa'da yapılan geniş çaplı bir anket; Avrupalıların Türkiye'yi Rusya ve Çin'den daha büyük bir tehdit unsuru ve sorun olarak gördüğünü ortaya koydu. Anketin en çarpıcı sonucu ise Avrupalıların Türkiye'yi birliğin stratejik ortağı veya müttefiki olarak değil, 'hasmı' veya 'düşmanı' olarak görmeleri.


Acaba bu korkunun nedeni genetik psikolojik miras mı? Osmanlı İmparatorluğu, Viyana'yı alsaydı, Avrupa'nın tamamı bizim olacaktı! Bugün ankete katılanların ataları yüzyıllar boyunca "Eyvah Türkler geliyor" diye korkutularak büyütüldü. Hâlbuki fethettiği topraklarda din, dil ve kültürel özgürlüğüne karışmayan bir imparatorluktu bizimkisi.

Yoksa Akdeniz'de kendi çıkarlarımızı koruduğumuz, ABD ve Avrupalıların beslediği PKK/YPG'li teröristleri bitirme noktasına getirdiğimiz için mi bizi sevmiyorlar?

Avrupa Birliği'nin dağılmaması için milyonlarca göçmeni sınırımızda tutarken bizi stratejik ortak değil...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Orman yangınları ve The Economist kapağı! 31 Temmuz 2021 | 521 Okunma Dağınık imaj başarısı 30 Temmuz 2021 | 101 Okunma Gericilik Japonya’ya sıçradı! 29 Temmuz 2021 | 259 Okunma Tunus 15 Temmuz’u örnek aldı 28 Temmuz 2021 | 118 Okunma 17 milyon insan neyi bekliyor? 26 Temmuz 2021 | 117 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar