Adalar’daki atların ömrü kaç yıl?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Prens Adaları'nda büyük eziyetler çeken atlarla ilgili olarak "Atları özgürlüklerine kavuşturmak için çalışma yapıyoruz" açıklaması...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Prens Adaları'nda büyük eziyetler çeken atlarla ilgili olarak "Atları özgürlüklerine kavuşturmak için çalışma yapıyoruz" açıklaması, hayvanseverleri çok mutlu etti. Bu sorunla ilgili daha önce de yazdım; Hayvan Hakları İzleme Komitesi'nin raporuna göre, Adalar genelinde 272 fayton var ve bin 540 at bu faytonlarda çalıştırılıyor. Resmi verilere göre; yılda 400 at, fayton kazalarında ve bakımsızlıktan ölüyor.

ORMANA SALIYORLAR
Bianet'e konuşan Faytona Binme Atlar Ölüyor inisiyatifinin sözcüsü Elif Narin'in yaptığı açıklama ise daha vahim: "400 sayısı sadece belediyenin gömme işlemini yaptığı at sayısı. Ama biliyoruz ki; sakatlanan atlar ormanda kaderlerine terk ediliyor, denizin dibinde at cesetleri görüntüleniyor. Biz bir senede ölen at sayısının 700-800 civarında olduğunu tahmin ediyoruz." Bir dönem Heybeliada'ya çok sık giden biri olarak, Narin'in verdiği bilgilerde abartı olmadığına inanıyorum. O zavallı atlar öldürülesiye kullanılıyor. Atların normal ömrü 20 yıl, faytonda çalıştırılanların ise iki yıl. Faytoncular, kış gelince atlarını ormana salıyor. Yaza kadar sağ kalmayı başaranlar ise adaların dik yokuşlarında fayton çekiyor. Ve sonunda çoğu sakatlanıyor, hastalıktan ya da bakımsızlıktan ölüyor.

SEMBOLLER
Sadece Kınalıada'da fayton yasak. Kınalıada'da diğer adalara göre fazla yokuş yok, ulaşım daha kolay. Bir çocuk, fayton çarptığı için hayatını kaybedince, Kınalıada halkı bu üzücü olaydan sonra faytonları yasaklattı. Atların çektiği faytonların yerine elektrikli faytonların kullanımı çevreci bir çözüm olabilir, böylece Prens Adaları at dışkısından da kurtulabilir. Ama faytonların tamamen kaldırılması, yasakçı ve kolaycı bir yaklaşım olur. Fayton, Prens Adaları'nın sembolü ve adada yaşayıp bu işten ekmek kazanan birçok insan var. Temel sorun; plansızlık, kuralsızlık, otorite boşluğu ve fayton sahiplerinin açgözlülüğü. Prens Adaları'nda hayvan dostlarımız için bir sağlık merkezi olsa, fayton sayısı azaltılsa, faytonda kullanılmak üzere güçlü atlar seçilse, faytonlar adanın belli yerlerinde tur yapsa, çok dik yokuşlara çıkmaları yasaklansa, kışın barınma sorunu giderilse; dünyanın birçok yerinde olduğu gibi fayton, adaların sembolü olarak kalabilir.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hıncal abi kimınle söz birliği yapacağız? 19 Kasım 2018 | 2.652 Okunma Bilal Erdoğan: Babamızdan gördüğümüz mücadele ruhu ile büyüdük 16 Kasım 2018 | 5.329 Okunma Bilal Erdoğan: ‘babama sarılamadım’ 15 Kasım 2018 | 6.948 Okunma Bize Beşikçioğlu gibi muhalifler lazım 14 Kasım 2018 | 4.873 Okunma Biz bu filmi izledik! 13 Kasım 2018 | 2.833 Okunma
TÜM YAZILARI