Zihinsel öncelik sıralaması

Beynimizin saniyede en az ikibin işlem yaptığı söyleniyor. Ben saymadım, ilgili bilim adamları söylemiş. Biz, bizim için gerekli olanı seçip alıyoruz ve diğerleri ne oluyor bir fikrim yok...

Amerika orada veya burada bir şey yapıyor, diğer taraftan iftar saatine üç beş dakika kalmış, kafanız buharlı ve aynı anda çocuk pencereden sarkmış, düşebilir. Hangisi öncelikli? Bunu bile tartışan binlerce fikir çıkabilir ortaya. 

Dışımızdaki dünya yanında kendi zihnimizle sınırlı olarak da bir öncelikler problemi yaşayabiliriz. Bitmeyen istekler, tehlikeler, ihtiyaçlar ve yaklaşımlar. Kendi müktesebatımız, bilinçaltımız, hafızamızın derinliği, ilgilerimiz…Burada da sıralamayı doğru yapıp yapmadığımız bir muamma. 

Arkamızda kalan her şey tarih ve önümüzdeki saniyeden itibaren her şey gelecek. 

Ama her olay kendi zamansallığını dayatıyor yine de. Zamanın, toplumun, yakınlarımızın, dostlarımızın, işlerimizin baskısı altındayız sürekli. Yetmezmiş gibi çelişkilerimiz, duygularımız ve aklımızın sınırları ehem/mühim sıralamasını yaparken tayin ettiğimiz yön levhasını sisleyip puslayabiliyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir bahçede olmak ya da olmamak 24 Mayıs 2019 | 6 Okunma İnsan vazgeçen bir canlıdır 23 Mayıs 2019 | 55 Okunma Bir İrlandalı 21 Mayıs 2019 | 132 Okunma Saatler yavaş günler hızlı geçerken 17 Mayıs 2019 | 9 Okunma Selamün aleyküm/ Şimdi reklamlar! 16 Mayıs 2019 | 114 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar