Normal

Yeni Zelanda’daki müslümanlara yönelik katliamı konuşmayı sürdürüyoruz. Bu ve benzeri kötülükler yaşandıktan sonra ortaya çıkan tutumlar, bize kötü bir fiili işleyen kimsenin profili dışında resimler de gösterir...

Her şeyden önce katliama tanık olan toplumun tepkileri, o haberi duyan diğer toplum ve kurumların tutumu, nihayet küresel ölçekteki bakış ve değerlendirmeler bize aynı zamanda nasıl bir dünyada, kimlerle, hangi duygulara sahip insanlarla bir arada yaşadığımızı gösterir.

Katliamın yapıldığı ülkenin Başbakanı jacinda Ardern’in samimi tutum ve davranışları uzun zamandır göremediğimiz bir yükseklik içeriyor.

Ama aynı zamanda ülkemiz vatandaşlarından birinin attığı o korkunç tivit de var: Uğursuz içeriği ise o katilin gelip buradaki câmileri de ‘temizlemesi’ talebi.

Bu iki tutum sahibine bakarak, normal mi yoksa vahşi mi bir dünyada yaşadığımızı tam olarak söyleyemeyiz ama bazı ipuçlarından söz etmek mümkün.

Son sözü gücün ve silahların söylediği bir dünya normalinin dışına çıkamamış oluşumuz insanî bir yenilgi.

Son olarak bir grup Yeni Zelandalı kadının “müslüman kızkardeşlerimizle dayanışma için” Cuma günü başörtüsü takma çağrısı yapmış olmaları şıktı. Teşekkür ederim. Çok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
17 Haziran 2019 Mursî hücreden çıktı 19 Haziran 2019 | 3 Okunma Hasan Dağı’na baka 17 Haziran 2019 | 14 Okunma Karneler tatiller çocuklar 14 Haziran 2019 | 3 Okunma Entelektüel kibir 13 Haziran 2019 | 213 Okunma Bayram sonrası sorular 10 Haziran 2019 | 9 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar