İyi karpuz seçerken

İyi karpuz seçmeyi bilmek sıradan bir meziyet değildir. Karpuzu kestikten sonra görülen çiğlik insan zihnini nasıl bir sarsıntı ve teşevvüşe uğratıyorsa; karpuzu tutup çöpe atmadan yaşanan kendine karşı yenikliğe bağlı hissedilen tatsız duygu dahi öylesine yıkıcıdır.

Kanaatimce her şeyden önce karpuz mevsiminde olup olmadığımıza bakılmalıdır. Dışarıda Şubat karı atıştırırken terlikleri şortları çekip ‘ben karpuz seçmeye gidiyorum, demek pek mâkul addedilmese gerek.

Karpuzun satıldığı yerde ne kadar çok karpuz olursa o kadar iyidir. Seçilecek karpuzlar ne kada çoksa sizin aradığınız iyi karpuza ulaşma seçeneğiniz de o ölçüde artar. Sonra ‘vay efendim tezgâhta sadece beş karpuz vardı ve oradakilerin en iyisi bu karpuzdu’ demek, iyi bir seçenek midir bilemem.

Tezgâhta gözümüzle seçtiğimiz karpuzu elimize alıp, ağırlığı ile görünüşü arasındakii dengeye bakarken tartma ve mukayese hassamız yoksa işimiz yine yaş. Bu aşamada karpuz ne kadar ağırsa olgunluğa o kadar yakın olduğunu unutmamalı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Karneler geçti sokaklardan 18 Ocak 2020 | 24 Okunma Tekrar ederken 16 Ocak 2020 | 44 Okunma Politik olan 14 Ocak 2020 | 30 Okunma Ekranla oynama akranla oyna 11 Ocak 2020 | 41 Okunma ‘Ortadoğu’da kolaydır ölüm’ 09 Ocak 2020 | 1.574 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar