Entelektüel kibir

Var mıdır böyle bir kibir? Eh, kavramı olduğuna göre herhalde vardır. Peki haklı bir kibir midir? Eh, kibir çirkin olduğuna göre bu da herhalde haklı değil, olsa olsa çirkin bir kibirdir, çünkü kibirdir....

Bir entelektüel neden kibirli olur? Eh, herhalde başkalarının hiç bilmediği ve anlamadığını düşündüğü şeyleri bilip anladığını düşündüğü içindir.

Peki bu doğru olabilir mi? Hangi ülkenin entelektüeli olursa olsun, dünyanın bütün düşüncelerine tam olarak erişmesi hiçbir zaman mümkün olmayacağı için bu doğru değildir. Çünkü bütün dilleri bilmek, bütün düşünenlerin düşüncelerine de erişmekve içselleştirmek mümkün değildir. Dolayısıyla her entelektüel zihin ‘eksik/dönemsel ve zamanlı’ bir içeriğe sahiptir.

Entelektüel kibre sahip biriyle karşılaşmışsak ne yapmalıyız, arkamıza bakmadan uzaklaşmalı mıyız? Hayır, şahsa değil ama düşüncelere yoğunlaşıp onlar üzerinde konuşmak, yakınlaşmak/uzaklaşmak denenebilir.

Gururla kibri de karıştırmamalı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir eser bir yazar 12 Ekim 2019 | 86 Okunma Hayatın içindeki taşralar 09 Ekim 2019 | 9 Okunma Kanlıca’nın ihtiyarları 07 Ekim 2019 | 20 Okunma Havaî fişek havaîliği 04 Ekim 2019 | 6 Okunma Açılan 02 Ekim 2019 | 6 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar