Yettiniz artık

Gecikmiş bir yazı ama yazmazsam kendime ve inancıma ihanet etmiş olurum.  Yahudi düşmanlığının önlenmesi için bir takım öneriler getirmiş yazar Paskal Bruckner... Bruckner ve yazısının altındaki...

Gecikmiş bir yazı ama yazmazsam kendime ve inancıma ihanet etmiş olurum. 

Yahudi düşmanlığının önlenmesi için bir takım öneriler getirmiş yazar Paskal Bruckner... Bruckner ve yazısının altındaki 300 imza sahibine göre Kuran-ı Kerim’den bazı ayetler çıkarılmalı. Kur’an-ı Kerim’deki bazı ayetlerin çıkarılmasıyla artık hiçbir inananın suç işlemek için kutsal kitabı referans almayacağı söyleniyor. Bruckner bu talebi, Kur’an-ı Kerim’in diğer dinlerden olanlara karşı şiddet önerdiği iddiasına dayandırıyor.

Yani işin esası Yahudi düşmanlığını ortadan kaldırmak. Yahudilerin müslümanlara göre daha fazla terör saldırısına uğradığını düşünüyorlar  bu nedenlede akıllarına ilk gelen bize ayet çıkartın demek oluyor. 

Anti- semitizim için hazırlanan bildiri anti-İslam’ı teşvik eder hale gelmiş. 

Dünya üzerinde farklı ülkelerde yaşanan 13-15 milyon arasında Yahudi var. Saldırıya uğradıkları yerler Müslüman ülkeler değil. 

Yahudi düşmanlığı, bilinenin aksine,  Avrupa’da daha yaygın. Hem aşırı sağcılar hem de aşırı solcular arasında bu eğilim çok fazla görülüyor. 

***

Yapılan birçok araştırmada bu düşmanlığa yakın olanların sayısı dünya genelinde % 26 gibi bir rakama ulaşıyor. Yani sorun Müslümanlardan kaynaklanıyor gibi göstermek sanırım en büyük aymazlık. 

İkincisi belki en büyük cahillik Kuran’ın içinden ayet çıkarılmasını tavsiye etmek. Bu konuda çok laf söylerim de söyleyeceklerim başka inançlar için yanlış ve eksik ifadeler barındıracağı için burada ifade etmem.

İşin trajik tarafı anti -semitizmi engellemeye çalışanların Müslümanlara topluca hakaret etmeleridir. 

Son yıllardaki saldırıların bir kısmının müslüman olmayan gruplar tarafından yapıldığı çok nettir. İşin üzücü tarafı bu raporları hazırlayanların ülkelerin de Müslüman karşıtlığı ve mezalimi diğerlerine göre kat ve kat fazladır. 

ABD ve Avrupa’da bu saldırıları yapanlar neo-nazi gruplardır. 

Yani bir ayar verecekseniz kendi tarihinize bakın derim. Yahudi göçlerinin ve katledilmelerinde müslümanların nerede rolü var? Avrupa tarihi ise bunun örnekleri ile dolu. 

Müslüman ülkelerin pozisyonu,  bu göçlerde genellikle sığınılacak bir liman olması. Yani sizin ifadenizle kutsal kitaplarını değiştirmenizi istediğiniz müslümanlar. Yani hiç değişmeyen ve bozulmayan aynı kitaba İnanan müslümanlar. 

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Burası Amazon ormanları değil! 28 Haziran 2018 | 3.259 Okunma Burası Amazon ormanları değil! 27 Haziran 2018 | 6 Okunma Kıssadan hisse 25 Haziran 2018 | 4.182 Okunma Bul ve Getir 21 Haziran 2018 | 2.153 Okunma Savulun akıncılar geliyor 18 Haziran 2018 | 3.099 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar