Uymayan priz

Rus uçağının El Bab’daki görevli askerlerimizin bulunduğu binayı vurması sonucu maalesef 4 şehit ve 10 yaralımız var. Öncelikle milletimizin başı sağolsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum....

Rus uçağının El Bab’daki görevli askerlerimizin bulunduğu binayı vurması sonucu maalesef 4 şehit ve 10 yaralımız var. Öncelikle milletimizin başı sağolsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Şimdi bu olaya bir kaza mı yoksa kasıtlı bir saldırı mı demeden önce geçmişte yaşanan bazı olaylara bir değinelim isterim. Sonra da isterseniz teşhisi siz koyun.

Öncelikle olayın yaşandığı yer, El Bab’ın güneyindeki uç noktalarından biri. El Bab ile Mümbiç yolu üzerine yakın bir mevkide. Ayrıca olayın yaşandığı yer askerlerimizin bulunduğu tek bina. Etraflarında başka ÖSO unsurları da olmasına rağmen saldırı yalnızca bizim askerlerin olduğu noktaya yapılıyor.

İki, Silahlı Kuvvetler’in açıklamalarına baktığımızda koordinatlarla ilgili bir hata yapıldığı konusunda hemfikirler. İki tarafın anlaşamadığı tek nokta bu hatayı kimin yaptığı konusu. Taraflar olayı bir saldırı moduna çıkarmadan dost ateşi üzerinden tartışmayı sürdürmeye özel gayret gösteriyorlar.

***

Şimdi gelelim NATO üyesi olmayan Rusya ile bir hava koordinasyonunun zorluğuna. Rus silahlı kuvvetlerinin geçmişi, dost ateşi konusunda yaptığı hatalarla ünlüdür. Bu ünün geçmişte kalmadığına Suriye iç savaşı döneminde de oldukça sık şahit olduk. Suriye rejimi ve İran güçlerine ait hedefleri Rus savaş uçakları defalarca yanlışlıkla vurmuştur. Bunun en önemli nedeni Rus uçaklarının teknolojik geriliği, kullanılan mühimmatın eskiliği ve dil sorunudur. Ayrıca meskun mahal çatışmalarının doğasında yer alan geçişkenliktir. Verdiğiniz koordinatın çatışmalar yüzünden dakikalar içinde sürekli değişmek durumunda kalabilmesidir. Saha ile harekat merkezinin direkt bağını kuramazsanız devamlı dost ateşine maruz kalırsınız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Burası Amazon ormanları değil! 28 Haziran 2018 | 3.236 Okunma Kıssadan hisse 25 Haziran 2018 | 4.166 Okunma Bul ve Getir 21 Haziran 2018 | 2.132 Okunma Savulun akıncılar geliyor 18 Haziran 2018 | 3.083 Okunma Asimetrik savaş 14 Haziran 2018 | 1.257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar