Fabrika ayarları

15 Temmuz’dan sonra yaşananlar, ibret almamız gereken olaylar, geçmişe dönük konuşmalar, siyasilerin geçmişle ilgili söyledikleri, toplumun hafızasını tekrar hatırlatan klasik söylemler… Her birine...

15 Temmuz’dan sonra yaşananlar, ibret almamız gereken olaylar, geçmişe dönük konuşmalar, siyasilerin geçmişle ilgili söyledikleri, toplumun hafızasını tekrar hatırlatan klasik söylemler… Her birine baktığınızda aslında ayarlarımızın ne kadar da bozulduğunu hep beraber bir kez daha gördük.

Herkes geçmişte yapılan hatalardan bir şekilde ders çıkarmış gibi gözüküyor. O dönemde yaşananlarla ilgili aslında hiç yüzüne bakmadığımız Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk ve diğer konularla ilgili konuştuğumuz, suçladığımız birçok kişi bugün televizyonlarda çok da önemli konularda konuşur hale geldiler. Her biri geçmişle ilgili çok önemli dersler veriyor. O dönem yaşananları bize, toplumsal hafızamıza bir kez daha hatırlatıyor. Neler olduğunu/olmadığını, kendilerine neler yapıldığını çok sakin bir ses tonuyla hatırlatıyorlar. Birçoğu bu suçlamalardan dolayı görevlerinden alındı. Üstüne üstlük uzun yıllar hapiste yattılar. Televizyonda ‘flaş flaş’ veya ‘son dakika’ haberleri ve gazetelerin manşetlerinde herkesin gözü önünde büyük puntolarla linç edildiler. Konuşma yapanların çoğunluğu geçmişte bu tür olaylara maruz kalan kişiler.

İşin ilginci bu insanların bugünkü söylemlerine baktığımızda ne topluma ne de o günlerde yaşananlardan dolayı devlete hırslı olmadıklarını görüyoruz. Sakinler ve değer verdikleri konularda mücadele etmek için kavga yolunu seçmeye de gerek görmüyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Burası Amazon ormanları değil! 28 Haziran 2018 | 3.238 Okunma Burası Amazon ormanları değil! 27 Haziran 2018 | 1 Okunma Kıssadan hisse 25 Haziran 2018 | 4.166 Okunma Bul ve Getir 21 Haziran 2018 | 2.133 Okunma Savulun akıncılar geliyor 18 Haziran 2018 | 3.083 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar