Bu yazı olayların ana nedeninin ekonomik olmadığını düşünenlere gelsin

ABD’nin İstanbul kalkışlı uçuşlar için aldığı ek güvenlik tedbirlerini nasıl okumalıyız? ABD’ye gidenler, Atatürk Havalimanı’nda alınan ekstra tedbirlerin ne olduğunu biliyorlar ....

ABD’nin İstanbul kalkışlı uçuşlar için aldığı ek güvenlik tedbirlerini nasıl okumalıyız?

ABD’ye gidenler, Atatürk Havalimanı’nda alınan ekstra tedbirlerin ne olduğunu biliyorlar . Bilmeyenler için bir kez daha yazmakta yarar var: Normal güvenlik tedbirlerinden ( iki kontrolden ) geçtikten sonra uçağa giderken ayrı bir güvenlik noktasına daha gidersiniz. Burada ABD tarafından önerilen bir güvenlik şirketi tarafından ayrı bir kontrole daha tabi tutulursunuz. Bagajlarınız diğer uçuşlardan farklı olarak, ayrı bir kontrolden geçirilerek uçağa alınır. Yani ABD’ye gitmek için tabiri caizse kılı kırk yararsınız. Bu kadar yoğun ek güvenlik tedbiri uygulanırken, son getirilen ek güvenlik tedbirleri nereden çıktı diyoruz. Kafayı bu olaya fazla takmayın, alt tarafı laptop benzeri cihazlarınızı bagaja koyacaksınız diyenler olabilir. Fakat bu alınan tedbir o kadar basit değil. 

***

Öncelikle İstanbul’u güvenlik anlamında riskli havalimanı statüsüne sokuyorsunuz. Ayrıca bu ek tedbir, cihazların elinizin altında olmaması nedeniyle bilgilerinizin ikinci şahıslar tarafından izinsiz olarak ele geçirilme riskini de içinde barındırabiliyor. 

Havalimanı riskini arttırdıkça ülke riskini de arttırmaya ve turizm üzerinde algı oluşturmaya da başlayabilirler. Bunlardan daha   önemli olan şey, risklerin artmasıyla beraber oluşabilecek sigorta primleridir. Bu bazıları için çok önemli gözükmeyebilir ama sigorta primlerinde oluşabilecek bir artış bütün kârları yuttuğu gibi zarara bile girebilirsiniz. 

Ülkemizde birçok kişi yaşanan kavganın siyasi olduğunu ve ekonomik bir boyutu olmadığını düşünebilir. Hatta bunları öne sürenlere kafayı sıyıran insanlar gözüyle de bakabilir. Ama işin gerçeği, her şey ekonomik tercihler üzerine kurulmakta ve ardından siyasal, askeri ve istihbarat faaliyetleri icra edilmektedir . 

Ülkemizin finans merkezi olma düşüncesinin ardından yaşanan Libya’nın düştüğü durumu, Mısır’la imzalanması düşünülen doğalgaz anlaşmalarının öncesinde yaşanan darbeyi, Türkiye’nin jeopolitik avantajları nedeniyle enerjideki üstün durumunu ortadan kaldırmak için Suriye ve Irak’ta yaratılan gelişmeleri görünce bu yaşanana da isim bulmak zor değil. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Burası Amazon ormanları değil! 28 Haziran 2018 | 3.236 Okunma Kıssadan hisse 25 Haziran 2018 | 4.166 Okunma Bul ve Getir 21 Haziran 2018 | 2.131 Okunma Savulun akıncılar geliyor 18 Haziran 2018 | 3.083 Okunma Asimetrik savaş 14 Haziran 2018 | 1.257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar