Sık sık pişmanlık duyanlardan mısınız?

Yaptığınız seçimler konusunda pişmanlık duyanlardan, keşke kelimesini sık sık kullananlardansanız, üstelik de hayatın gündelik akışından sıkılıyorsanız ve bu Pazar değişik bir...

Yaptığınız seçimler konusunda pişmanlık duyanlardan, keşke kelimesini sık sık kullananlardansanız, üstelik de hayatın gündelik akışından sıkılıyorsanız ve bu Pazar değişik bir şey yapmak istiyorsanız size iki önerim var. İlki keyifli bir roman, diğeriyse kısa ve güçlü bir hikaye. Eğer onlar yetmezse biraz felsefe, biraz da müzik.

Roman Matt Haig’den, adı Gece Yarısı Kütüphanesi. Ama bu bildiğiniz bir kütüphane değil. Haig’in kahramanı Nora’nın aklında olan, onunla birlikte yaşayan, ölmesi halinde yıkılacak, anıları ve pişmanlıklarıyla birlikte yok olacak bir kütüphane.

İçinde Nora’nın farklı seçimler yapması halinde nasıl bir hayatı olacağına ilişin binlerce alternatifin olduğu kitaplar ve yaşlı, bilge, yol gösterici ancak yaşam tarzı önermeyen, sadece seçimlerin olası sonuçlarının anlaşılmasına yardımcı olan bir kütüphaneci var.

Fakat 7/24 açık bir yer de değil belli ki. Nora gibi yaşadığı hayattan, yaptığı seçimlerden mutlu olmayanlara yaşamla ölüm arasındaki gidip gelmeleri sırasında hizmet veriyor. Onlara farklı seçimlerin üst üste konmuş aydıngerlerin üzerindeki birbirinden farklı resimler gibi farklı evrenler olduğunu anlatıyor.

O da kitaplarıyla...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyayla kavgası olmayan bir Türkiye... 07 Haziran 2023 | 67 Okunma Yeni bir kabine kurulurken... 04 Haziran 2023 | 218 Okunma Seçimin ardından... 31 Mayıs 2023 | 151 Okunma Yarın... 28 Mayıs 2023 | 71 Okunma Bombalar yerine diplomasiye öncelik verilse... 24 Mayıs 2023 | 89 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar