Gerilimi tırmandırmak Türkiye’nin çıkarına mı?

Bir kaç istisnai dönem dışında Türkiye-Yunanistan ilişkileri hep sorunlu, krizli, hatta çatışmalı oldu. Yunanistan imparatorluk Türkiye’sinden bağımsızlığını aldığı günden...

Bir kaç istisnai dönem dışında Türkiye-Yunanistan ilişkileri hep sorunlu, krizli, hatta çatışmalı oldu. Yunanistan imparatorluk Türkiye’sinden bağımsızlığını aldığı günden itibaren Türkiye aleyhine genişlemek için askeri ve diplomatik çaba harcadı, çoğunda da başarılı oldu.

Önce anakarasını genişletti, ardından daha da genişletmek için Anadolu’yu işgale kalkıştı. Arada Girit’i, sonra da Ege adalarının neredeyse tamamını ele geçirdi.

1950’lerden itibaren Kıbrıs’a odaklandı. Ancak 1974’de yaptığı hamle başarısızlıkla sonuçlandı. Uzunca bir süre Kıbrıs’ı kendi çıkarlarına en uygun şekilde, Türkiye ve Türklerin haklarını 1960 kazanımlarının gerisine götürerek yeniden birleştirmeye çalıştı.

Neredeyse eş zamanlı olarak da Ege ve Akdeniz’deki egemenlik alanlarını genişletmeye, bu denizlerin sunduğu iktisadi ve hukuki imkanlardan Türkiye’yi mahrum bırakmak için elinden geleni yaptı.

10 millik hava sahası ilan etti. 1982 BM Deniz Hukuku Sözleşmesi hükümlerini tek taraflı olarak yorumladı. Adaları için kıta sahanlıkları ve münhasır ekonomik bölgeler ilan etti. Karasularını hakkaniyete uymayan şekilde genişletebileceğini açıkladı.

Zaman zaman Türkiye ile...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yıllar sonra Katar 02 Ekim 2022 | 213 Okunma Dünya İtalya’daki yeni hükümeti konuşurken 28 Eylül 2022 | 94 Okunma Uzayın derinliklerinden gelip de dünyaya bakınca… 25 Eylül 2022 | 76 Okunma Olumluyu olumsuzlamak 21 Eylül 2022 | 55 Okunma Dışında kalınmaması gereken bir işbirliği 18 Eylül 2022 | 94 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar