Çarpan etkisi

Hukukçu olmadığım için YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararı konusunda bilgime dayalı bir kanaati sizlerle paylaşmam imkansız...

 Ancak güvendiğim kanaat önderlerinden, hukukçulardan edindiğim izlenim kararın hukuki olmaktan çok siyasi olduğu yönünde. Zaten sürece, kararın kısıtlı niteliğine baktığınızda aksini söylemek zor.  

Diğer yandan kararın niteliği ne olursa olsun sonuçta seçim tekrarlanacak. Büyük bir olasılıkla da tekrarlamanın mantığının altında yatan siyasi fayda gerçekleşmeyecek. Ayrıca YSK hangi açıklamayı yaparsa yapsın Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu için YSK kararının siyasi olduğu yönündeki kanaat değişmeyecek.  

Umarız yenilenen seçimler adil koşullar altında gerçekleşir, seçimlerin meşruiyetine daha fazla gölge düşürecek teşebbüslerden kaçınılır. Çünkü bu seçimler sadece İstanbul İBB başkanının kim olacağını değil Türkiye’nin nasıl bir ülke olacağını da belirleyecek. Ayrıca bu kararın dünyadaki negatif Türkiye algısını güçlendirebileceğini, sorunlarımızın çözümünü daha da zorlaştırabileceğini unutmamamız gerek. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sağduyulu bir ses 19 Şubat 2020 | 149 Okunma Olof Palme’yi hatırlayan var mı? 16 Şubat 2020 | 711 Okunma Üçüncü seçenek… 12 Şubat 2020 | 128 Okunma Neden saldırganız? 09 Şubat 2020 | 125 Okunma Rusya ile ilişkiler gerilirken…İdlip’te 05 Şubat 2020 | 220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar