Bütün köpekleri cezalandırmak yerine…

Yaklaşık 20 yıldır Göktürk’te İstanbul, Eyüp oturuyorum ve sokak köpekleriyle iç içe yaşıyorum. Şimdiye kadar beni ya da tanıdığım birini köpek ısırmadı. Sabahları erken...

Yaklaşık 20 yıldır Göktürk’te İstanbul, Eyüp oturuyorum ve sokak köpekleriyle iç içe yaşıyorum. Şimdiye kadar beni ya da tanıdığım birini köpek ısırmadı. Sabahları erken kalkıp bisiklete bindiğimde arsız arsız havladıkları oldu. Bazı arabalara karşı hassas davrandıklarını, alanlarını korumak adına ve kendilerini yaralamak pahasına peşlerinden koştuklarını gördüm.

Ancak Göktürk’tün köpekleri insanlarıyla yıllardır uyum içinde yaşadı, ne insanlar onları rahatsız etti, ne de onlar insanları. Çoğu işyeri kapılarını açtı, bir kaç tanesini fiilen sahiplendi. Vitrinlerinde yatmalarına, kışın kapı aralıklarından esen sıcak klima rüzgarından yararlanmalarına müsade etti. Sokaklara kulübeler kondu. Biraz insani duyarlılığı olanlar onları besledi, su verdi.

Belediye de mama kumbaralarıyla hayatta kalma mücadelelerine yardımcı oldu. Bildiğim kadarıyla hemen tamamı kısır. Ya kulağında elektronik küpesi var ya da artık çipli. Muhtemelen aralarında yaramazlık yapanlar, insanlara saldırıp korkutanlar, hatta ısıranlar da olmuştur. Ama bir kaçı “suç” işliyor diye bu onların topyekün kıyımına gerekçe oluşturabilir mi?

Sahipsiz hayvanların 30 gün içinde sahiplenilmemeleri...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NATO yeni Genel Sekreterini beklerken… 23 Haziran 2024 | 65 Okunma Arap kamuoyu Amerika’nın umurunda mı? 19 Haziran 2024 | 126 Okunma Bayram hatırlatması… 16 Haziran 2024 | 28 Okunma Tarih tekerrür eder mi? 12 Haziran 2024 | 149 Okunma Ciddiye almadığımız ciddi bir sorun... 09 Haziran 2024 | 152 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar