Brinkmanship…

Brinkmanship” Amerikalı siyaset insanı Adlai Stevenson’un öğretiye kazandırdığı bir kavram. Uçurumun kenarında diplomasi anlamına geliyor. Krizi tırmandırıp yönetmeyi içeriyor.

Sorunlar savaşa dönüşmeden taraflardan en az birinin geri adım atmasını öngörüyor.

Oyun teorisi çalışanlar, Thomas Schelling gibi stratejiler üstüne düşünenler dünya siyasetinde yaşanan gerilimleri bu kavram üstünden açıklamayı seviyor. Soğuk Savaş sırasında yaşanan pek çok olay “brinkmansip” perspektifinden değerlendirilmiş.

***

1962 Küba Füzeleri krizi en çok atıf alan, en çok vaka analizine dönüştürülen sorunların başında geliyor. Ancak kriz yönetimi ile brinkmanship arasında fark var. Birinde iradeniz dışında çıkan bir krizi yönetiyorsunuz, “brinkmanship” yapıyorsanız krizleri kendiniz çıkartıyorsunuz ya da tırmandırıyorsunuz veya tırmanmasına seyirci kalıyorsunuz.

Uçuruma düşmeden, yani savaş çıkıp yıkım gerçekleşmeden geri adım atıyorsunuz veya uzlaşıyorsunuz. Aslında bir tür kumar oynuyorsunuz, sizin için de yıkıcı olabilecek sonuçları sanki önemsemiyormuşsunuz gibi hareket ediyorsunuz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trollük saygın bir mesleğe mi dönüşecek? 19 Haziran 2019 | 28 Okunma Brinkmanship… 12 Haziran 2019 | 74 Okunma Benim Gelibolu’m… 09 Haziran 2019 | 187 Okunma Duygusuz, duyarsız ama akıllı sistemler 04 Haziran 2019 | 5 Okunma Samantha, Zoe ve onlar gibilerin hakları 02 Haziran 2019 | 18 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar