Yurtdışında şeffaf seçimin güvencesi

Bu yıl Yurtdışı Seçmen Kütüğü'nde kaydı olan tüm vatandaşlar randevu almaksızın oy kullanabilecek. Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak seçim her ülkede farklı olmak üzere...

Bu yıl Yurtdışı Seçmen Kütüğü'nde kaydı olan tüm vatandaşlar randevu almaksızın oy kullanabilecek. Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak seçim her ülkede farklı olmak üzere yurtdışında 8-31 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

2015 genel seçimlerinde yurtdışında yaşayan seçmenler adaylara değil, siyasi partilere oy verecek.
Yurtdışı oyları Türkiye'nin genel oylarına eklenerek oransal olarak partilerin oylarına şehir şehir dağıtılacak.
2014'teki Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde yurtdışında yaşayan gönüllüler bir araya gelip Gurbetin Oyları adlı sivil bir girişime imza atmışlardı.
Bu girişim, şeffaf seçimlerin gerçekleşebilmesi için farklı ülkelerde bir araya gelmiş bireyler ve platformlardan oluşuyor.
Amaçları, yurtdışındaki seçimlerin güvenilir ve şeffaf şekilde yapılmasına katkıda bulunmak; eşitlikçi, önkoşulsuz demokratik katılımın önündeki engelleri aşmak ve oylara sahip çıkmak.
Bunun yanı sıra yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy kullanmasını teşvik etmeye, gönüllülerin sandık gözetmeni olabilmeleri için bilgi akışını sağlamaya çalışıyorlar.
Gurbetin Oyları, 2014'teki Cumhurbaşkanı seçiminde 10 farklı ülkede hem seçim öncesi verdiği sandık güvenliği eğitimleriyle hem de seçim süresince sandık başında ve seçim sonrasında oyların Türkiye'ye taşınmasında partilerüstü bir sivil oluşum anlayışıyla hareket etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.042 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.355 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 189 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.523 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar