Yemekten sonra kazık mı alırsınız yoksa dayak mı?

YURTDIŞINDA karnınızı doyurmak için bir yere girdiğinizde garson 10 dakikada bir masanıza uğrayıp "Memnun musunuz? İstediğiniz bir şey var mı?" diye sorar. Sorununuzu çözmeye uğraşır. İşletmeler...

YURTDIŞINDA karnınızı doyurmak için bir yere girdiğinizde garson 10 dakikada bir masanıza uğrayıp "Memnun musunuz? İstediğiniz bir şey var mı?" diye sorar. Sorununuzu çözmeye uğraşır. İşletmeler müşteriyi kazıklamaya değil, kazanmaya çalışır.


ABD’de bir kahvaltıcıda şef garsonun masaları teker teker dolaşıp memnuniyet ölçtüğünü hatırlıyorum. Arka masadaki bir müşteri yediği krepi beğenmediğini söylediğinde adam 10 dakika açıklama yapmıştı: “İçinde şöyle farklı malzemeler kullanıyoruz, şu yöntemle pişiriyoruz. O nedenle lezzeti farklı gelmiş olabilir. Ama isterseniz hemen değiştirelim.” Müşteri bu açıklamadan tatmin olmuş, yemeğine bu kez iştahla dalmıştı.

Londra’da nereye giderseniz gidin, servisten memnun kalmadıysanız hesaptaki servis ücretini çıkarabilirsiniz. Garson yüzünü bile ekşitmez.

*

Peki ya bizde?

Birkaç gün önce Burgazada’daki Kalpazankaya Restoran’da yaşanan hadiseyi hatırlayın. Gazeteci Caner Eler ve arkadaşları hesabı ödedikten sonra adisyonda yemedikleri şeyler olduğunu fark edince itiraz eder olmuşlar.

Sen misin soran...

Garsondan, önce “Hesabı ödeyin gidin lan!” çıkışı, ardından kafalarına doğru uçan sandalyeler. Aşçısından komisine hunharca saldırmış, canlarını zor kurtarmışlar.

Bu sahnenin bir benzerini, Beşiktaş’taki Turgut Vidinli olayından anımsıyor olmalısınız. Tıpkı Kalpazankaya gibi o da gazetelere yansımış, büyük hadise olmuştu. Bir grup kadın müşteri, 715 TL şişirilen hesaba itiraz etmelerinin ardından, kapıları kilitlenen restoranda rehin tutulup darp edilmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.042 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.355 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 189 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.523 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar