FETÖ torbasına atılan akademisyenleri kim işe alır?

OHAL üniversiteleri de vurdu ve KHK ile 93 üniversiteden 2 bin 346 akademisyen atıldı. FETÖ’cüsünü bilemem ama bana tanıdık isimlerin hepsi değerli hocalar. * 25 yaşındaki Diyar Yılmaz ihraç edilen akademisyenlerin...

OHAL üniversiteleri de vurdu ve KHK ile 93 üniversiteden 2 bin 346 akademisyen atıldı.

FETÖ’cüsünü bilemem ama bana tanıdık isimlerin hepsi değerli hocalar.

*

25 yaşındaki Diyar Yılmaz ihraç edilen akademisyenlerin en gençlerinden.

1991 Diyarbakır Çermik doğumlu. Annesi Afyonlu, babası Çanakkaleli. İkisi de eğitimci.

Diyar, 16 Şubat’ta Niğde Üniversitesi’ne araştırma görevlisi olarak atandı. Atandığının 3’üncü günü, kamu görevine başlamadan önce sosyal medyada paylaştığı bir Tahir Elçi karikatürü ve komik birkaç caps yüzünden hakkında disiplin soruşturması açıldı.

Ertesi gün, hakkında ikinci disiplin soruşturması açıldığının haberi geldi. Sebep, siyasi parti destekçiliği idi. Yine, kamu görevine başlamadan bir yıl önce, henüz öğrenciyken Facebook’ta paylaştığı bir fotoğraf delil olarak gösterildi. “Öylesine bir fotoğraftı” diyor Yılmaz, “Ben parti destekçisi falan değilim. Kaldı ki araştırma görevlileri parti üyesi bile olabiliyor. Ben üye değilim. Eğitim-Sen’li bile değilim.”

Diyar ilk soruşturmadan uyarı cezası, ikinci soruşturmadan ise 2 yıl kademe durdurma cezası aldı.

Bu arada Hacettepe Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyordu ve 2’nci dönem derslere girmesi gerekiyordu. Soruşturmalar bahane edilerek okula gönderilmedi ve eğitimi uzadı. Halbuki, Niğde Üniversitesi’nde henüz bölüm açılmamıştı, derse bile giremiyordu.

Bunların neden Diyar’ın başına geldiğini tahmin etmek zor değil. Ya ihbarcı meslektaşlarından biri sosyal medya hesaplarında dolaşıp onu şikâyet etmişti ya da ismi ‘Diyar’ diye idare, klasik refleksini göstermişti.

Çalışma hayatına adım atar atmaz kapıldığı girdap KHK ile ‘taçlandı’ ve Diyar, barış bildirisine imza atan 4 meslektaşıyla beraber okuldan atıldı.

İşin komik yanı, Diyar bu bildiriye hiç imza atmamıştı; o tarihte çalışmıyordu bile. Ama buna rağmen imzacı denilerek ihraç edildi.

Bir de üstüne devlete borçlu çıkarıldı, çalışmadığı günler için maaşı geri istendi.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.062 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.357 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 191 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.536 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.394 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar