Eski kıyafetlerden kilim yapıyorlar

Hazır bahar temizliğinin gündemde olduğu günlerde elden çıkarmak istediğiniz giysiler için ideal bir adres var: Geri Örüşüm. Bu giysileri normalde ya derneklere ya vakıflara bağışlıyoruz; en...

Hazır bahar temizliğinin gündemde olduğu günlerde elden çıkarmak istediğiniz giysiler için ideal bir adres var: Geri Örüşüm.

Bu giysileri normalde ya derneklere ya vakıflara bağışlıyoruz; en kötüsü kimimiz üşenip, hiç uğraşmayıp, torbalara doldurup çöp tenekelerine fırlatıyor. Ülkemizdeki genel geri dönüşüm algısı düşünüldüğünde bu durum şaşırtıcı değil elbette. Kullanılmayan eşyalar gözümüzde birer çöp ve tek istediğimiz onları bir an evvel elden çıkarmak.

Geri dönüşümün bizde de yayılması adına iyi bir girişim olan Geri Örüşüm projesi ise farklı bir seçenek sunuyor. Kullanmadığınız kıyafetlerinizden kilim, çanta, defter, kalemlik gibi ürünler yapılıyor. Böylece sadece geri dönüşüme katkı sağlanmıyor; aynı zamanda unutulmaya yüz tutan 'çaput kilim dokumacılığı' kültürü de yaşatılıyor.

Kullanılmayan kıyafetler şeritler halinde kesiliyor, köy meydanlarında dokunarak kilim şeklinde tekrar kullanıma sunuluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.042 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.355 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 189 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.523 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar