Darbeyi atlattık da... Peki ya linç kültürü?

15 Temmuz gecesi 'mahsur kaldığımız' dost evinde, gökte ilk kez martıların çığlıklarını ezen bir gürültü var; F-16'ların çıkardığı patlama sesleri. İki köprünün de...

15 Temmuz gecesi 'mahsur kaldığımız' dost evinde, gökte ilk kez martıların çığlıklarını ezen bir gürültü var; F-16'ların çıkardığı patlama sesleri.

İki köprünün de trafiğe kapatıldığı, Ankara’da tankların caddelere indiği haberleri geliyor.

Henüz 40’larında olanımız, “İnsan hayatına kaç darbe sığar?” diye isyan ediyor.

Ben kilitleniyorum. “Olamaz. Değildir. Başka bir şeydir” diye gevelemek dışında cümle kuramıyorum.

Derken birkaç saat içinde tanklar, tüfekler, uçaklar sokakları kan gölüne çeviriyor.

Biz evin farklı köşelerine dağılmışız; birimiz balkondan F-16’ları izliyor; bir diğerimiz elinde kumanda zaplayıp duruyor; 8 aylık bebeğinin yanına dönemeyenimiz ise bir yandan eve gitmenin yollarını arıyor, bir yandan da “Yazık bu ülkeye” diye kahroluyor.

Çalıştığı CNN Türk’e gitmeye çalışan eşimi birkaç kez arayıp ulaşamazken televizyonda askerlerin kanala baskınını izleyip dehşete kapılıyorum.

Sonunda 10 saniyeliğine de olsa konuşabiliyorum. “İyiyim. Ama gelirken benzinlikte saldırıya uğruyordum” diyor; çok anlamasam da o anda sesini duyup rahatlıyorum.

Sonra olayın detayını öğreniyorum: Bağcılar’da benzin alırken istasyona iki minibüs dalıyor. İçlerinden bir grup iniyor ve “Kim benzin alıyor lan!” diye bağırarak sopalarla arabalara vurmaya başlıyorlar. O sırada eşim pompayı arabadan çekip kaçıyor. Hızlı davranmasa, olabilecekleri düşünüp dehşete kapılıyorum.


Tam o sırada Hürriyet’in foto muhabiri Selçuk Şamiloğlu’nun dağılmış yüzünün fotoğrafları geliyor. Sonradan öğreniyoruz ki köprünün üzerindeki vandallar Selçuk’u darp ediyorlar, “Bunu köprüden atalım, kurtulalım” diyenler oluyor; öyle bir şiddet ayini ki bu, polis bile Selçuk’u ellerinden
çekip alamıyor.

O gece de, ertesi gün de bitmek bilmiyor.

Köprünün üzerinde tank, sivil bir motosikletliyi havaya uçuruyor...

“Bu nasıl olabilir? 12 Eylül’de bile bunu yapmadılar” derken TBMM bombalanıyor!

Bir grup vahşinin köprünün ortasında boğazını kestikleri söylenen askerin kanlar içindeki görüntüleri sosyal medyaya düşüyor. Ardından videolar geliyor; “4 tanesini öldürdük, sonuncu kaldı. Vurayım içim rahatlasın” diyor vandallardan biri.

Polis sorgularının videoları paylaşılıyor. “Soysuz, köpek, vatansız, köpek” mesajlarıyla millet meydanlara çağrılıyor.

Sabah saatlerinde arkadaşımdan gelen mesaj kaosun boyutunu gösteriyor: “Yardımcımızın çocuğunun arkadaşı öldü. Anadolu yakasında bir grup otobüsü durdurmuş; ‘Hepiniz inin, biz sivil polisiz’ demiş. Herkes inmiş; bu çocuk ‘Ne bilelim sizin sivil polis olduğunuzu’ diye itiraz ederken, biri ‘Şimdi anlarsın’ diyerek sopayı çocuğun beline indirmiş. Çocuğun kaburgaları kırılıp ciğerine battığı için sabaha karşı öldü.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.042 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.355 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 189 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.523 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar