Çocuk evliliklerine esnaf engeli

Van’da Yaka-Koop’un(Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi) dört yıl önce başlattığı kampanyada, kuaförler salonlarına “Çocuk gelin saçı yapmıyoruz” diye...

Van’da Yaka-Koop’un(Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi) dört yıl önce başlattığı kampanyada, kuaförler salonlarına “Çocuk gelin saçı yapmıyoruz” diye yazı asıyor, aşçılar o düğünlerde yemek pişirmeyeceklerini açıklıyor, müzik grupları “Çocuklar evlendiriliyorsa orada müzik yapmayız” diyor.
Yalova’da Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin çabasıyla artık terziler çocuklar için gelinlik dikmeyi reddediyor, kuaför salonları 18 yaş altına saç ve makyaj yapmıyor.
İki kampanyada da ilgili meslek birlikleri çocuk evliliklerinin önlenmesinde farkındalık yaratmak ve yerelde karar vericileri etkilemek için gönüllü çalışmalar yürütüyor.
Esnafla işbirliği, çocuk evlilikleriyle mücadelede başvurulacak yollardan biri. Ama çocuk evliliklerinin kökünü kazımak için yapılması gereken daha çok şey var.
Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ve bünyesindeki Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi, çocuk evliliklerinin önlenmesi için çalışan uzmanları buluşturdu.
‘Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor: Çocuk Evlilikleriyle Mücadelede Yeni Stratejiler, İşbirliği ve Kamu-Sivil Toplum Diyaloğu’ başlıklı toplantıya Ankara, İstanbul, Eskişehir, Yalova ve Van’dan 37 kamu kurum-kuruluşu, sivil toplum ve üniversiteden hukuk, tıp, eğitim, medya, din, toplumsal cinsiyet, spor, yerel yönetimler, kadınlara yönelik şiddet, çocuk adalet sistemi, insani yardım, mülteciler gibi çok çeşitli alanlarda uzmanlıkları ve saha deneyimleri olan 53 kişi katıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Aybala Tuba Yurtlu, dinin çocuk evliliklerini tasvip et...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.036 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.353 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 184 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.518 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.376 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar