Baleyi yasaklayacaklarına çocuk istismarına el ats...

BİZ 30 yıl evvel çocukken bale de yaptık, halkoyunları da oynadık; şarkı da söyledik, türkü de; şiir de okuduk, Divan edebiyatına da aşina olduk.  O zamanlarda kimsenin "Bu özümüzde vardır, şu...

BİZ 30 yıl evvel çocukken bale de yaptık, halkoyunları da oynadık; şarkı da söyledik, türkü de; şiir de okuduk, Divan edebiyatına da aşina olduk. 

O zamanlarda kimsenin "Bu özümüzde vardır, şu yoktur" diye bizi bunlardan herhangi birine zorladığını veya yapmamızı engellediğini hatırlamıyorum.
Aradan 30 yıl geçti; öyle bir yere döndü ki memleket, erk sahipleri çocukların haftalarca çalışarak hazırlandığı gösteriyi engelliyor, el kadar çocukları ağlatıyorlar.
Bu zalimlik değilse nedir?

*

Geçtiğimiz haftanın yoğun gündeminde kaçıranlar için özetleyeyim.
Bakırköy İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu 3-A sınıfı öğrencileri 23 Nisan öncesinde bale dersi alıyorlar. 23 Nisan'da kıyafetlerini giyip son provalarını yapsalar da son anda bale gösterisi iptal ediliyor.
Çocuklar üzüntüden ağlıyorlar.
CHP ilçe yöneticileri okula giderek İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın'a "Gösteriyi çocukların bale kıyafetleri yüzünden mi iptal ettiniz?" diye soruyor. Aydın "Programda yok" diye karşılık veriyor.
Velilerin dediğine göre ise Aydın kendilerine gerekçe olarak şunları söylüyor: "Sizler tepki gösteremezsiniz. Ben müdürüm, benim dediğim olur. Cumhuriyet özüne dönmektir. Özüne dönmekte bale yoktur. Bale kültürümüzde yok."

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.042 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.355 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 189 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.523 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar