Yapısal dönüşüm adımları paketine eleştirel bakış

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak (B.A.) 10.4.2019 tarihinde YDA ekokomik (ekozombik) paketini açıkladı. 4,5 YIL SEÇİM YOKSA NİYE 8 AYLIK PAKET? B.A. konuşmasına 4,5 yıl seçim yok diyerek başladı, ama niyeyse sekiz...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak (B.A.) 10.4.2019 tarihinde YDA ekokomik (ekozombik) paketini açıkladı. 
4,5 YIL SEÇİM YOKSA NİYE 8 AYLIK PAKET?
B.A. konuşmasına 4,5 yıl seçim yok diyerek başladı, ama niyeyse sekiz aylık adımlar maketi pardon paketi sundu, dokuz sayfalık powerpoint dosyasında! Uzun erimli bir plan yapılamıyor herhalde! Kaldı ki, bu açıklanan adımların çoğu da yüzeysel sunuldu. Burası (ya da orası) çok önemli galiba! Paket dört temel başlıkta açıklandı, şimdi her birine bakalım.
FİNANSMAN
Bankalara 28 milyar liralık ikrazen özel tertip iç borçlanma senedi verilecek ve böylece sermaye yeterliliği ve likiditesi arttırılacak. Bu senetler aslında hatır senedi olarak tanımlanırsa, Merkez Bankası’na repo yapılarak elde edilecek nakit ile bankaların kredi vermeye devam etmesi amaçlanmış. Pakette adı geçen iki sektörden inşaat sektöründe teminat mektuplarıyla birlikte kredilerin toplamı 400 milyar TL ise ve enerji sektöründeki döviz borçları toplamının da 50 milyar dolar olduğu göz önüne alınırsa, 28 milyar TL pek ekokomik! Bu arada bankaların bilançoları da ödenmeyen (NPL) ‘noktasında’ makyajlanmış olacak. Ha bir de banka yöneticilerine yüksek primler ödenmeyecek, kâr dağıtımı yapılmayacakmış. Sermaye arttırımı teşvik edilecek, sorunlu krediler bilanço dışı fonlara (enerji girişim sermaye fonu, gayrimenkul fonu) devredilecekmiş.
Kredilerde sektör seçimi yaparken yerlileştirme, ihracat, katma değer unsurlarına dikkat edilecekmiş. Kredi müşterilerine bağımsız denetim raporu zorunluluğu, şeffaflık, finansal yönetim kalitesi vb. düzenlemeler getiriliyormuş.
Ulusal veri merkezi kurulacakmış. Ulusal kredi derecelendirme şirketi kurulacakmış. P...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yapısal dönüşüm adımları paketine eleştirel bakış 15 Nisan 2019 | 56 Okunma 4.0 dünyasında finans yöneticisi ve en etkin 50 08 Nisan 2019 | 112 Okunma Dünya Mutluluk Raporu 2019 01 Nisan 2019 | 57 Okunma 55. Kütüphane Haftası sürdürülebilir kalkınma ve yerel seçimler 25 Mart 2019 | 49 Okunma Belediyelerde entegre raporlama: Kadıköy örneği 18 Mart 2019 | 33 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar