WEF Davos Zirvesi ve küresel riskler (2019)

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) düzenlediği Davos Zirvesi 22-25 Ocak tarihlerinde 'Küreselleşme 4.0:Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Bir Küresel Mimari Biçimlendirmek' temasıyla toplanıyor ve küreselleşmenin...

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) düzenlediği Davos Zirvesi 22-25 Ocak tarihlerinde 'Küreselleşme 4.0:Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Bir Küresel Mimari Biçimlendirmek' temasıyla toplanıyor ve küreselleşmenin etkinleşmesi için 6 kritik soru masaya yatırılıyor. Şöyle ki:
Soru 1) Ekonomik büyümeyi öldürmeden gezegeni nasıl koruruz? Yeni gelişen ülkeler fosil yakıt kullanarak sanayileşme biçimindeki eski yolu izleyemezler; gezegeni koruyarak, milyarların yoksulluğunu ortadan kaldırarak, daha temiz ve yeşil bir yolla ileriye nasıl gideriz?
Soru 2) Bir vatansever ve küresel vatandaş olabilir misiniz? Göç özellikle yaşlanan nüfusa sahip gelişmiş ülkelere net iktisadî yarar sağlıyor. Büyüme zarar göreceği için eski popülist güçler dinamizm kazanacak ve göçmen karşıtı siyasalar gündeme gelecektir.
Soru 3) Gelecekte iş neye benzeyecek? 2030'da iktisadî yaşamda olacak işlerin çoğu henüz ortada yok, insanların yaptıkları işlerin birçoğu da makineler tarafından yapılacak. Bu gelişimin insanlar, işletmeler ve hükümetler üzerindeki etkileri ne olacak ve toplumları bu dramatik değişimleri yönetebilmek için yeniden nasıl yetkinleştireceğiz?
Soru 4) Teknolojinin yaşamı daha kötü değil de daha iyi hale getireceğine nasıl emin olabiliriz? Biz mi teknolojiyi geliştiriyoruz, yoksa o mu bizi geliştiriyor? Gizlilik, kimlik ve güvenlik arasındaki çizgiler online olarak giderek bulanıklaşıyor; geleceğin teknolojisinin sonuçlarından zarar görmeksizin yararlarını çoklamayı nasıl güvence altına alabiliriz?
Soru 5) Daha adil bir dünya nasıl yaratabiliriz? Hindistan'da ve Çin'de yükselen orta sınıflar küreselleşmenin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Metin Erten’den ‘Nasıl bir yerel yönetim’ kitabı 18 Şubat 2019 | 49 Okunma Yerel seçimler ve geleceğin küresel kentleri 11 Şubat 2019 | 25 Okunma Yerel seçimler ve geleceğin küresel kentleri 11 Şubat 2019 | 0 Okunma Venezuela meselesine çok boyutlu bakış 04 Şubat 2019 | 102 Okunma Küresel ticaretin geleceği: Slowbalisation 28 Ocak 2019 | 56 Okunma
TÜM YAZILARI