Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali (2018) ve ekonomisi

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali 9-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapıldı. 657 yıldır süregelen bu festival, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirası Çizelgesi’nde yer alıyor. Ekonomi...

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali 9-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapıldı. 657 yıldır süregelen bu festival, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirası Çizelgesi’nde yer alıyor. Ekonomi yazınında son yıllarda kültür endüstrisi kavramı ile de bakılabilecek festivalde kültürel, sanatsal ve tarım fuarı etkinlikleri de yer aldı.

Festivalin Guiness Rekorlar kitabına girmesi için Edirne Belediyesi’nce çaba harcanıyormuş.

Bu yılki festivalde devlet ve siyasal parti temsilcilerinin yer almadığı görüldü. Haydi iktidar CHP’li belediye düzenliyor diye böyle bir tutum izliyor diyelim, ya CHP’nin tepe yönetimi? Kurultay murultay pardon yani gurultay mı mani?

Festivale kayıt rekor düzeyde oldu: 14 ayrı boyda 2 bin 228 pehlivan! Festivalin dört unsuru var: Pehlivanlar, pehlivanları cesaretlendiren davul-zurna ekibi, pehlivanları çayıra salan cazgırlar, bu üç unsuru birleştiren ve kişiliğinde yağlı güreşi temsil eden ağalardır.

Serbest güreş olarak nitelemenin yanlış olacağı bu yağlı güreşte, rakibi karnı yukarıya bakacak biçimde tepe üstü yere sermek ve tuş etmek (sırtın yere getirilmesi) gerekiyor. Güreşçilerin üstü çıplak olup, altlarına da kispet (arapça kisvet) denilen belden baldıra dek uzanan, dar paçalı meşin pantolon giyiyorlar. Oyunda hem güç hem de meziyetler kullanılıyor.

BÜTÇESİ 3 MİLYON TL

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Belediyelerde entegre raporlama: Kadıköy örneği 18 Mart 2019 | 26 Okunma Belediye kent konseyleri ve ekonomik işlevleri 11 Mart 2019 | 34 Okunma Vergi haftası 04 Mart 2019 | 18 Okunma Sosyal sermaye ve yerel kalkınma 25 Şubat 2019 | 15 Okunma Metin Erten’den ‘Nasıl bir yerel yönetim’ kitabı 18 Şubat 2019 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar