Belediye kent konseyleri ve ekonomik işlevleri

Yerel seçimlere doğru giderken siyasal partilerin bildirgeleri ve yerel temelli izlencelerine genel olarak baktığımda kent konseyi kavram ve uygulaması konusunda pek bir şeye rastlayamadım. Gözümden kaçmışsa affola....

Yerel seçimlere doğru giderken siyasal partilerin bildirgeleri ve yerel temelli izlencelerine genel olarak baktığımda kent konseyi kavram ve uygulaması konusunda pek bir şeye rastlayamadım. Gözümden kaçmışsa affola. Yazımızda kent konseyi konusuna değineceğiz.
BÜTÜNCÜL BELEDİYECİLİK
Belediyeciliğin bütüncül bir olgu olarak algılanması artık yadsınamaz bir gerçek olmuştur. Bütüncül belediyecilik derken fiziksel, kültürel, sosyal ve ekonomik boyutların tümünün birbiriyle içiçe kapsanmasını kast ediyoruz. Yazınsal bir söylemle bir yerel birimde hemmahal, hemhal ve maişette de hemdert olmak konusunda hemzemin olabilmek yani! Belediyelerde kent konseylerinin ekonomik işlevi var mıdır acaba? Elbette. Bu konuda Türkiye Kent Konseyleri Platformu 22. Genel Kurul Toplantısı (17-18 Haziran 2017 tarihlerinde) Tekirdağ Süleymanpaşa Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleştirilmişti. Genel kurul toplantısında talep üzerine tarafımızdan ‘Kent Konseylerinin Yerel Yönetimlerde Ekonomiye Katkıları’ konusunda bir sunum gerçekleştirildi.  
KENT KONSEYİ NEDİR?
Kent konseyleri Türkiye’de 2005’te Belediye Yasası’nın 76. Maddesi ile belediye örgütü olan yerlerde kurulması zorunlu hale getirildi. Şeffaf, katılımcı ve etkin kent yönetimi için kurulan bu yapıya benzer oluşumlar yasadan önce de kimi belediyelerde (Çanakkale vd.) çeşitli adlar altında vardı. Bu oluşumların ortaya çıkmasının temel nedeni Gündem 21 Türkiye Programı idi. Yasanın ardından 2006’da bir de Kent Konseyleri Yönetmeliği yayınlandı, ardından 2009’da kapsamlı bir değişiklik de yapıldı. Bu yönetmeliğin 4. maddesinde kent konseyi şöyle tanımlanmıştır:
‘Merkezi yönetimin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Belediyelerde entegre raporlama: Kadıköy örneği 18 Mart 2019 | 26 Okunma Belediye kent konseyleri ve ekonomik işlevleri 11 Mart 2019 | 34 Okunma Vergi haftası 04 Mart 2019 | 18 Okunma Sosyal sermaye ve yerel kalkınma 25 Şubat 2019 | 15 Okunma Metin Erten’den ‘Nasıl bir yerel yönetim’ kitabı 18 Şubat 2019 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar