ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ali Akdemir’in kaptanlığında örgütlerin yönetimi

Melih Baş
Melih Baş Aydınlık Gazetesi
22 Ekim 2018 | 58

Gazetemizin eski yazarlarından Prof. Dr. Ali Akdemir’in editörlüğünde hazırlanmış Örgütlerin Yönetimi adlı kitaba (teknik eşgüdümcü Doç. Dr. Vildan Durnaz, Beta Yay. , 2018) köşemizde yer vermek hem vefa hem de değerlilik açılarından zorunlu gözüktü. Akdemir, yapıtı, açık ve net olarak bir yönetim bilimi, icra edilmesi gereken yönetim konuları kitabı olarak tanımlıyor. Yapıtta yönetim konuları tüm örgütler kapsama alanına alınarak incelenmiş. 
Acaba yönetim konuları tüm örgütler için aynı mıdır, yoksa örgütün türüne göre farklılıklar içerebilir mi? Bu bağlamda Akdemir, kimi yönetim konularının (örnekse önderlik gibi) tüm örgütler için aynı olabildiğini söylerken (usuma Atatürk’ün liderlik sırları adlı kitaplar geldi),  kimi konuların da (amaç denklemi gibi) ayrılıklar gösterebileceğini söylemiş.  
Planlama-örgütleme-yürütme-denetim döngüsünde planlamanın hafife alındığı, denetimin de biçimsel olarak yapıldığı ülkemizde örgütleyip yürütme çıkıyor ortaya (Organize İşler filmini izlediniz mi, ikincisi geliyor).   
GÜNCEL KONULAR DİKKAT ÇEKİYOR
Yapıtta yönetim konuları üç kategoride ele alınmış: Kavramsal ve kuramsal açılardan yönetim / Örgütlerde tematik açılardan yönetim / Kurumsal açılardan yönetim. Son kategori de kâr amaçlı kurumlarda yönetim ve kâr amaçlı olmayan kurumlarda yönetim olarak iki alt gruba bölünmüş.
İlk kategoride yönetim kavramsal, tarihsel ve kuramsal olarak ele alınmış.
25 bölüml&uuml...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER