ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Nobel ekonomi ödülü (2018)

Melih Baş
Melih Baş Aydınlık Gazetesi
15 Ekim 2018 | 3.1 K

The Sveriges Riksbank A. Nobel adına verdiği ekonomi ödüllerini bu yıl ABD’nin Yale Üniversitesi’nden Profesör William Dawbney Nordhaus (iklim değişikliğinin genel denge yaklaşımı içerisinde modellenmesi çalışmaları için) ve New York Üniversitesi’nden Profesör Paul Romer’e (yenilikçilik, araştırma-geliştirmeye dayalı bilgi ekonomisi ve büyüme modellemesi çalışmaları için) verdi.
W. D. NORDHAUS
1941 ABD doğumlu iktisat profesörü Yale Üniversitesi’nden lisans derecesinin ardından MIT’den iktisat doktorasını almış. 1967’den beri Yale Üniversitesi’nde ama bürokraside de görevler yapagelmiş. Bunlardan biri de 1977-1979 döneminde Başkan’ın (J. Carter) ekonomik danışmanlar konsey başkanlığı. Hani enflasyon oranının tarihin en yüksek değerlerinden birine ulaştığı, petrol krizinin yaşandığı vb. dönem! Nordhaus’un seçkinler arasına alındığı tescilli: Yale Üniversitesi’nde kurulu Kuru Kafa ve Kemikler Cemiyeti üyesi! Bu gizemli örgütün ayrıntılarına Talat Turhan’ın kitaplarından bakabilirsiniz; ayrıca Skulls (Türkçe’ye Saklı Seçilmişler diye çevrilmiş) adlı filmi de izleyebilirsiniz! 
Nordhaus’un kitaplarından kimileri şunlar: İcat, Büyüme ve Gönenç, Büyüme Eski mi?, Enerji Kaynaklarının Etken Kullanımı, Federal Düzenlemelerin Yeniden Yapılandırılması, Küresel Ortak Varlıkların Yönetimi, Dünyayı Isıtmak, Bir Denge Sorunu ve de Profesör P. Samuelson’un klasik ders kitabı Ekonomi’nin sonradan eklenen ikinci yazarı. Nordhaus’un çalışmaları büyüme ve doğal kaynaklar üzerine odaklanmış; 1970’den bu yana küresel ısınmaya ekonomik yaklaşımlar geliştirmiş, iklim değişikliğ...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER