ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yeni Ekonomi Programı (YEP): Kime nimet kime külfet

Melih Baş
Melih Baş Aydınlık Gazetesi
24 Eylül 2018 | 3.8 K

20.9.2018’de 2019-2021 Orta Vadeli Program’ı yani YEP’i açıklandı, hazinenin örütbağında mevcut. Çok farklı tepkiler gözledik.
Biz de YEP’i Ulusal Kanal’ın 22.9.2018 tarihli Can Karadut’un Büyüteç izlencesinde Sn. Ersin Dedekoca ile birlikte inceledik. İzleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=XU30rrYEZlg.                       
Kamaramızın penceresinden bakalım YEP’e. Öncelikle sunumun 27 dakika geç başlaması YEP’de vurgulanan disiplin sözcüğü konusunda sosyal medyada ‘zamanında başlamayan sunumun içindeki disiplin sözcüğüne kim inanır?’ biçiminde iletilere yolaçtı! Bol İngilizce sözcüklü, yinelenen biçimde kullanılan önemli sözcüğüyle akan bir sunumdu. YEP’in hazırlanmasında yer aldığı belirtilen sosyal paydaşlar içinde emekçiler ve köylüler yoktu açıklamada!
IMF TÜRKİYE RAPORU VE YEP BENZERLİKLERİ
YEP’in metnine ulaşıp okuyabilirsiniz, hatta okumuşsunuzdur belki de. O yüzden hemen eleştirilerimize geçelim. 
Bir defa YEP’teki tasarım ve alınan önlemler Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Nisan 2018 tarihli 18/110 sayılı ülke (Türkiye) raporunun içeriğiyle daha doğrusu orada yer alan saptama ve önerilerle çok ciddi boyutta örtüşüyor. Sözü dolandırmayalım, YEP büyük ölçüde UPF ve onun temsilcisi olduğu uluslararası sermaye çevrelerinin ve dahi onlarla işbirliği içinde olan millî burjuvazi ve nurjuvazinin çıkarları ve istekleri doğrultusunda hazırlanmış. Hatta YEP’in ismindeki dengelenme - malî disiplin- değişim sözcüklerine dek! UPF rap...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER