ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Dolarize Türkiye ekonomisinde dolar mı dolmaz mı?

TL’de dolara karşı ateşlenmenin nedeni nedir? Kırılgan Beşli denilen ülkeler (Hindistan, Brezilya, Endonezya, Güney Afrika ile Türkiye) arasında en kırılganıyız göstergelere göre de ondan mı?Dert bir de değil: üçüz açık (milli gelire oranla yüzde 5’i aşan cari açık, dış ticaret açığı, bütçe açığı), iki haneli enflasyon, iki haneli işsizlik, üretimdeki girdilerde dışa bağımlılık, özel sektörün yüksek dış borçluluk oranı, yabancı portföy sermayesi (sıcak paranın) gelmesi için kullanılan yüksek faiz-düşük kur uygulamasına olan bağımlılık, borçlanmada Senegal ile yarışan bir ülke olmak, jeopolitik riskin artması, inşaata dayalı büyüme derken sektörün krize girmesi, hakkında hükümete bağımlı mı bağımsız mı geyiği yapılan Merkez Bankası’nın aslında uluslararası sermaye elitlerinin taleplerine uygun davranması, OHAL vb .

Melih Baş
Melih Baş Aydınlık Gazetesi
28 Mayıs 2018 | 141

TL’de dolara karşı ateşlenmenin nedeni nedir? Kırılgan Beşli denilen ülkeler (Hindistan, Brezilya, Endonezya, Güney Afrika ile Türkiye) arasında en kırılganıyız göstergelere göre de ondan mı?

Dert bir de değil: üçüz açık (milli gelire oranla yüzde 5’i aşan cari açık, dış ticaret açığı, bütçe açığı), iki haneli enflasyon, iki haneli işsizlik, üretimdeki girdilerde dışa bağımlılık, özel sektörün yüksek dış borçluluk oranı, yabancı portföy sermayesi (sıcak paranın) gelmesi için kullanılan yüksek faiz-düşük kur uygulamasına olan bağımlılık, borçlanmada Senegal ile yarışan bir ülke olmak, jeopolitik riskin artması, inşaata dayalı büyüme derken sektörün krize girmesi, hakkında hükümete bağımlı mı bağımsız mı geyiği yapılan Merkez Bankası’nın aslında uluslararası sermaye elitlerinin taleplerine uygun davranması, OHAL vb. politik riskler nedeniyle düşen uluslararası kredi notları, enerjide ithalata bağımlılık...yazalım da Temel’in fıkrada dediği gibi hangi birisi, hangi birisi?

DURGUNLUĞUN EŞİĞİNE Mİ?

Hele bir de cari işlemler açığı nasıl olursa olsun finanse edildiği sürece sorun yoktur; doların yükselişini kabul etmiyorum; geçmişte çözdük tekrar yapabiliriz gibi hastalık savunma psikolojisi esprileri yok mu, bunlar olağanüstü bir sivri zeka ürünü olsa gerek! Merkez Bankamızın işlevinin bağımsız yani uluslararası sermaye çevrelerine bağımlı hale gelmesi vb. diğer nedenlerle oyunun trajediden çıkıp komedi olmasına yol açıyor. ABD’nin hiç mi etkisi yok, olmaz mı? ABD faiz artırınca ülkemiz de dahil hortumlanan ülkelerden para çıkıyor istikamet doğru ABD, ya tabana kuvvet! Ekonomik temelde tüm dünyada doların değerlenmesinin etkisi de var tabii.

Bakın Financial Times gazetesinde (24.5.2018) Türkiye için ne yazılmış: ....İktisatçılar Başkan’ın ülkeyi durgunluğun eşiğine doğru itmekte olduğunu söylüyorlar.

PARANIN DEĞERİ VE SOSYOPATALOJİSİ

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER